Čínští muslimové odmítají plány na pálení koránu, protesty ale nechystají
Přesně před devíti lety udeřili na Spojené státy teroristé. Dnešní výročí ale poznamenal kontroverzní záměr vybudovat islámské centrum nedaleko Groud Zero. Právě tento plán rozděluje společnost na dva tábory. Diskusi se zájmem sledují i čínští muslimové.
Pekingská mešita Niou-ťie je zcela zaplněná. Ramadán pro muslimy skončil závěrečnou modlitbou, shodou okolností jeden den před výročím tragického útoku na New York a Washington.
Reportáž Roberta Mikoláše o reakcích čínských muslimů na plánované pálení koránu
O devět let staré události ale nikdo nemluví, na druhé straně mnozí sledují současný spor o stavbu islámského centra v blízkosti zničených dvojčat na Manhattanu.
„Myslím si, že je to dobrá věc, protože tato budova i trosky Světového obchodního centra společně zmírní celý konflikt. Samozřejmě chápu, že na vybudování centra existuje mnoho různých názorů, což je přirozené. Též vím, že americký prezident Obama je příznivcem stavby této mešity v New Yorku. Podle mne je celá tato myšlenka dobrá pro světový mír i vytváření jednoty mezi národy a odlišnými etniky,“ je přesvědčen imám z mešity Niou-ťie.
Peking se po atentátech postavil na stranu Spojených států v boji proti terorismu, i když ho na jedné straně zneužil k represím proti ujgurské opozici.
'Je třeba oddělit muslimy od teroristů'
V Číně dnes žije více než 20 milionů vyznavačů Alláha, podle některých údajů dokonce až 100 milionů, a nejlidnatější zemi světa si za nový domov vybraly i desetitisíce muslimských obchodníků z Blízkého Východu právě po 11. září.
Jak říkají, cítili tehdy v západních zemích nevraživost, proto se raději vydali na Východ. Naprostá většina čínských muslimů však nikdy Al-Káidu a další s ní spřízněné organizace nepodporovala.
„Rozumím tomu, proč proti islámskému centru protestují. Ale lidé musí jasně rozumět jedné věci, tedy že muslimové mají rádi mír. Veřejnost proto musí oddělovat muslimy od teroristů. Pokud tohle pochopí, bude ve světě méně konfliktů,“ vysvětluje muslimský duchovní.
Čínští muslimové dávají přednost mírnější reakci
Přiznává ale, že bouřlivější reakce zaznamenal v souvislosti s plánem amerického pastora pálit v den výročí 11. září korán.
„Víme o tom jen z novin a televize. Nechceme, aby k něčemu takovému došlo, nelíbí se nám to. Sám Barack Obama už se ale k celému problému jasně postavil a také křesťané ve Spojených státech nápad pálit korán odmítli a odsoudili,“ říká imám, podle kterého ovšem v Číně nelze čekat nějaké demonstrace jako v ostatních zemích.
„Čínští muslimové tomu věnují velkou pozornost, na druhé straně však dávají přednost mnohem umírněnější reakci než třeba muslimové v Malajsii či Afghánistánu. A určitě také nebudou protestovat,“ dodává imám z mešity Niou-ťie.