Čínští policisté omylem zbili ženu komunistického funkcionáře

Čínská veřejnost diskutuje o praktikách vládnoucí komunistické strany. Muži v civilu zmlátili manželku komunistického funkcionáře, dokonce policejního úředníka z provincie Chu-pej. Omylem ji považovali za stěžovatelku snažící se předat sepsanou petici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí. Policisté u vstupu na náměstí Nebeského klidu vše prohledávají.

Čína: Oslavy 60. výročí. Policisté u vstupu na náměstí Nebeského klidu vše prohledávají. | Foto: Robert Mikoláš

Lékařská zpráva potvrdila, jak s takovým člověkem zacházejí. Zraněná žena, kterou muži zákona 16 minut mlátili pěstmi, utrpěla kromě mnoha podlitin také otřes mozku a poškození nervové tkáně.

Přestože se místní komunistický šéf okamžitě omluvil, reakce především internetové komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Jeden z diskutujících se v této souvislosti zeptal, zda policisté mohou zbít kohokoli kromě manželek úředníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o čínských stěžovatelích a zbité manželce komunistického funkcionáře

Tisíce takzvaných „stěžovatelů“ se každoročně obracejí na provinční úřady a posléze i soudy v Pekingu, aby se domohly spravedlnosti. Policisté však mají jasné pokyny: nikdo z nich se nesmí dostat k odpovědným úředníkům.

„V roce 2002 mi vláda zabrala půdu a dala mi za ni jen nepatrné odškodnění, které vůbec neodpovídalo její hodnotě. Můj manžel si šel na úřad v našem městě stěžovat. Zastání se ale nedočkal a ve zlosti poškodil plot před budovou. Byl proto zatčen a odsouzen,“ vypráví paní Čeng Kuang Čchün. Ani sama tentokrát neuspěla.

Její příběh je podobný tisícům ostatních, kteří podle staleté tradice přicházejí se svými stížnostmi. Devadesát procent z nich však marně.

Stěžovatel riskuje zdraví i svobodu

Pro vlády na všech úrovních jsou stěžovatelé doslova černou můrou. Pokud by se o nich dozvěděly nadřízené orgány, mohl by si dotyčný úředník vyslechnout výtku, která by ho mohla stát i místo.

Policisté jsou v pohotovosti zejména v době konání mezinárodních konferencí či sportovních podniků, o pořádání komunistických sjezdů ani nemluvě. Poslední případ, který rozvířil hladinu čínského veřejného mínění, ale jen potvrzuje, že ve střehu jsou vlastně pořád.

„Čína je velká, mocná země, já ale žádám spravedlnost. Tedy nejen dům, na který mám nárok, ale také odškodnění a odpovídající zdravotní péči pro syna. Zranili ho, aby se mi pomstili a zároveň mě zastrašili,“ říká muž z An-chuej, který celý život pracoval jako horník.

Vláda i vedení uhelného dolu mu slíbily, že za počet odpracovaných let dostane odpovídající bydlení. Když se nic nestalo, začal si stěžovat a setkal se jen s násilím. Jemu se ovšem nikdo neomluvil.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme