Čínští školáci postižení zemětřesením slaví Den dětí v provizorních táborech

Mezinárodní den dětí si připomínají i žáci a studenti v zemětřesením postižené Číně. Přírodní tragédie, která zasáhla provincii S´-čuan 12. května, si dosud vyžádala 69 tisíc mrtvých. 10 procent obětí jsou děti. Na čtyři tisíce dětí také přišlo o své rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provizorní škola v Číně | Foto: AFP

Většina ze sirotků už třetí týden přežívá ve stanových městečkách, které jsou i provizorními školami. Čínský prezident Chu Ťin-tao osobně předal dětem v provincii Ša-an-si, která byla 12. května také zasažena, nové školní brašny a pomůcky. Největší pomoc ale míří do těžce zasaženého S´-čuanu. 22 nakladatelství dětských knih poslalo těm nejmenším publikace v přepočtu za 30 milionů korun.

Dětem, které utrpěly zranění a jsou nyní v nemocnici, zase poslali hračky a nové boty čínští běžci s olympijskou pochodní. Peking se také zavázal, že důkladně vyšetří, proč se při zemětřesení zřítily tisíce škol, které pohřbily tolik žáků a studentů. Z tohoto tragického důvodu se mění v zemětřesením postižených oblastech už třicet let trvající politika jednoho dítěte.

Místní ale v pečlivé vyšetření důvodů zřícení škol příliš nevěří a poukazují na existující korupci mezi lokálními úředníky. I proto v uplynulých dnech vyšla do ulic řada rodičů, jejichž děti zahynuly, a protestovala proti údajně špatné kvalitě školních budov.

Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme