Čínští úředníci, kteří přinutili ženu k interrupci v sedmém měsíci, přišli o práci

Tři úředníci, kteří násilím donutili Číňanku k interrupci v sedmém měsíci těhotenství, ztratili práci a čelí vyšetřování. Místní vláda tak reaguje na vlnu kritiky ze strany čínské veřejnosti. Podle některých blogerů jsou úředníci zlosynové a musí být potrestáni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňanka s dítětem

Číňanka s dítětem | Foto: Robert Mikoláš

Mladá Feng Ťia-mej z čínské provincie Šan-si neměla 40 tisíc jüanů, což je zhruba 128 tisíc korun, na zaplacení pokuty za druhé dítě.

Místní úřad pro plánovaní rodičovství proto rozhodl, že plod musí být ženě odebrán.

Čína, která má v současnosti 1,34 miliardy obyvatel, kontroluje porodnost často surovými metodami, včetně nucených potratů. Podle oficiální statistiky vyvrcholil počet nucených potratů v roce 1983, kdy jich bylo provedeno 14,37 milionu. Prezident Chu Ťin-tchao loni prohlásil, že politika jednoho dítěte zůstane nadále v platnosti vzhledem k omezeným prostředkům vlády na sociální služby a nedostatku přírodních zdrojů.

Fotografie Feng ležící v nemocnici s mrtvolkou dítěte se dostala na internet a vyvolala vlnu kritiky.

Většina čínských rodin nesmí mít už od roku 1979 více než jedno dítě. Za druhého potomka vybírají úřady vysoké pokuty nebo nutí matky k interrupci.

Počet kritiků tohoto opatření ale v poslední době výrazně roste, mimo jiné kvůli stárnutí čínské populace. Již nyní existují různé výjimky, které povolují druhé dítě kupříkladu rodinám z řad etnických menšin nebo rodinám žijícím ve venkovských oblastech.

Jedním z nejznámějších bojovníků proti nuceným potratům v Číně je slepý disident Čchen Kuang-čcheng, který teď žije ve Spojených státech.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme