Čínští venkované se bouří proti korupci, policie je odřízla od jídla

Lidé na jihu Číny už několik dní protestují proti zkorumpovaným úředníkům. Město Wu-kchan v provincii Kuang-tung policie proto uzavřela a odřízla od dodávek jídla. Pekingské úřady dnes navíc zablokovaly všechny odkazy na internetu směřující na Wu-kchan a také zprávy, které o dění ve městě informují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní hlídka v ulicích Urumči | Foto: Robert Mikoláš

Obyvatelé Wu-kchanu protestují proti tamním úřadům a korupci. Nelíbí se jim svévolné zabírání půdy a vadí jim i snižování mezd v tamních továrnách.

Napětí ve městě pak vyvrcholilo, když v policejní vazbě zemřel o víkendu místní aktivista Süe Ťin-po. Smutečního obřadu na jeho počest se v pondělí zúčastnilo okolo šesti tisíc lidí, kteří od té doby stále zůstávají v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech na jihočínském venkově informovala v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka Kateřina Procházková

Oficiálně Süe zemřel na zástavu srdce. Jeho rodina ale tvrdí, že srdečními potížemi nikdy netrpěl. Na jeho těle pak byly podle nich stopy mučení a zlomeniny. Rodině navíc úřady zamítly přístup k lékařské dokumentaci a nesměla ani pořídit fotografie těla příbuzného.

Süe byl mluvčím tamní občanské iniciativy a policie ho zatkla minulý týden, když obyvatele zastupoval ve sporu s místní vládou ohledně převádění veřejných pozemků na soukromé.

Protestů proti korupci zažije Čína ročně několik desítek tisíc, nejde tedy o nic zvláštního. V posledních měsících jsou ale v ulicích čím dál tím častěji vidět dělníci a farmáři, kteří přišli o práci nebo jsou svými zaměstnavateli či úřady utiskováni.

Sociální nepokoje tak jsou čím dál větší a častější. V listopadu musela dokonce povolat vláda na potlačení sta tisíc farmářů v Sečuánu policejní jednotky.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme