Čínští vojáci jsou v Severní Koreji, tvrdí jihokorejská média

Čína vyslala své vojáky do Severní Koreje. Tvrdí to jihokorejský deník Čoson Ilbo, odvolávající se na nejmenovaného vládního představitele. Pokud by se tato informace potvrdila, šlo by o první čínské vojáky na území KLDR od r. 1994, kdy Peking ukončil svou činnost v Komisi dohlížející na příměří na Korejském poloostrově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu

Centrální Kim Ir-senovo náměstí v Pchjongjangu | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Čínští vojáci údajně vstoupili na severokorejské území už v polovině prosince. List Čoson Ilbo se odvolává na očité svědky, kteří viděli na 50 vojenských vozidel a tanků mířících přes hranici s KLDR, a to v oblasti, kde se nachází severokorejská ekonomická zóna Roson.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci sleduje východoasijský zpravodaj Čro Robert Mikoláš

Právě tu si Čína pronajala na deset let, respektive tamní přístav Radžin a podle jednoho z bezpečnostních expertů se tak Peking snaží chránit své objekty i zaměstnance, a to v případě nečekaného vývoje v KLDR.

Čína ústy svého prezidenta na druhé straně tvrdí, že situace na Korejském poloostrově se mírně zlepšila. Pchjongjang také navrhuje jednání mezi oběma Korejemi a tvrdí, že na tahu je nyní právě Soul. Napětí se zmírnilo, jednotky po obou stranách hranice už snížily stupeň pohotovosti, situace se ale může kdykoli změnit.

Jižní Korea je navíc odhodlána pokračovat ve vojenských cvičeních, a to i v blízkosti sporné námořní hranice. Severní Korea nabídla obnovení rozhovorů, nyní ji dokonce zopakovala. Zároveň ovšem obvinila Soul, že dává přednost dávnému nepříteli, tedy Japonsku.

Ministři obrany Jižní Koreje a Japonska totiž diskutovali možnost podpisu dohody umožňující poskytování tajných vojenských informací, a to i o severokorejském nukleárním programu.

Režim Kim Čong-ila toho okamžitě využil a zaútočil na city Korejců, když Soul obvinil z paktování se s nepřítelem, který se údajně připravuje na novou invazi.

Vztahy mezi Jižní Koreou a Japonskem nejsou ideální právě kvůli okupaci Korejského poloostrova v 1.pol.minulého století, ovšem následný historický vývoj a především severokorejská hrozba z nich učinila spojence, kteří spolu stále více spolupracují.

Jižní Korea zatím jednání s KLDR neobnoví, podle Soulu musí Severní Korea nejprve jasně dokázat, že to myslí s obnovením rozhovorů o jaderném programu vážně a skončí s ozbrojenými provokacemi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme