Čínu a Japonsko má spojit horká telefonní linka

Čína navrhuje Japonsku zřízení horké telefonní linky. Podle Pekingu má zlepšit vzájemnou komunikaci. V uplynulých týdnech a měsících totiž došlo k několika incidentům mezi ozbrojenými silami obou zemí. Čína už má podobné spojení s Jižní Koreou a Spojenými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio

Tokio | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Nový čínský návrh zahrnuje i sdílení frekvencí a signálů používaných plavidly a letadly při mimořádných událostech, konání společných konferencí i pravidelné schůzky obou stran.

Podle dosavadních zpráv je Japonsko plánu nakloněno a dohoda by mohla být uzavřena ještě do konce letošního roku.

Tokio sice nedávno navrhlo zřízení horké telefonní linky mezi ministerstvy obrany obou zemí, podle Pekingu by ale takovéto spojení bylo na příliš vysoké úrovni a nemuselo by být příliš efektivní.

Incidenty ve Východním moři nejsou ničím výjimečným, například v dubnu nad japonským torpédoborcem přelétávala čínská helikoptéra. Peking na druhé straně protestoval proti špionážním letům nad čínskými nalezišti zemního plynu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme