Čínu opět zahalil smog, viditelnost na pekingském letišti klesla na pět metrů
Sedmdesát čtyři čínských měst trápí znečištění. Mezi nejhůře postiženými je opět metropole Peking. Viditelnost na tamním letišti dokonce klesla na pět až deset metrů a letecké společnosti proto zrušily asi dvě stovky letů. Chaos zavládl i na silnicích. Za znečištění podle oficiálních představitelů může pyrotechnika, kterou během oslav lunárního nového roku Číňané odpalovali. Podle odborníků je ale příčin více.
Starší lidé a děti by podle lékařů měli opět omezit pobyt venku. Jen v lednu obyvatelé Pekingu zažili přes dvacet dní z měsíce, kdy byl stav prachových částic v ovzduší tak kritický, že ohrožoval lidské zdraví.
Dopravní situaci ještě zhoršily miliony Číňanů, kteří se o víkendu vraceli po týdnu jarních svátků zpět do měst.
Čínské úřady tvrdí, že opětovný kritický stav ovzduší zavinily ohňostroje, petardy a jiná zábavná pyrotechnika, kterou Číňané používali během oslav čínského nového roku. V některých městech byl sice tento druh zábavy zakázán, někteří obyvatelé ale zákaz nerespektovali.
Odborníci viní ze znečištění spíše gigantický nárůst aut v ulicích a emise z množství továren v okolí měst. Nepomáhá ani současné bezvětří.
V souvislosti se stavem ovzduší propukla na serverech a v médiích debata o čistotě čínských podzemních vod. Údajně až 60 procent je těžce znečištěno.
Vláda vzhledem ke kritické situaci vydává množství omezení a příkazů. V provincii Shandong nabízí až 100 tisíc juanů, což je asi 300 tisíc korun, těm, kteří upozorní na podniky, které znečišťují podzemní vody.
Před několika týdny zase vláda rozhodla, že do března se musí vyčistit ovzduší v hlavním městě. Důvodem je další sjezdu komunistické strany, který se tam chystá. Jak toho chce dosáhnout, ale vláda neprozradila.