Čínu trápí luxusní život úředníků. Vláda proto zakázala výstavbu vládních budov

Čínská vláda zakázala na pět let výstavbu nových vládních budov nebo jejich opravy. Chce tak bojovat proti rostoucí korupci, luxusnímu životu úředníků a nepřiměřenému utrácení státních peněz. Poté, co Peking zakázal úředníkům luxusní zahraniční vozy, zakazuje tedy i drahé kanceláře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské hlavní město Peking

Čínské hlavní město Peking | Foto: Wikipedia Commons, CobbleCC

Zákaz se týká také drahých tréninkových vládních center a hotelů, to vše v rámci úsporné kampaně, která má trvat 5 let. Nařízení přichází z nejvyšších míst, tedy od centrální vlády, která se už od nástupu do funkce snaží eliminovat korupci a úplatkářství, které často s těmito projekty bývají spojovány.

Dluhy a výdaje místních samospráv totiž stále rostou. Každá provincie se snaží běžně investovat co nejvíce státních peněz, aby se úředníci zalíbili obyvatelům a vyvarovali se tak demonstrací a nepokojů.

Nové projekty jdou ale často ruku v ruce s korupcí. Obzvláště ve vzdálených provinciích, kam oko Pekingu nedohlédne. Například v chudé provincii An-chuj má budova provinční vlády rozlohu jako Pentagon a vypadá jako Bílý dům.

Podle odhadů se dluhy provinčních vlád navíc vyšplhaly na neskutečné 2 biliony amerických dolarů. To jsou příjmy celé Číny za čtvrt roku. Vláda se teď alespoň takto snaží šetřit a omezuje těžko kontrolovatelné výdaje.

Běžní občané nové úsporné programy, či spíše projekty na potírání korupce a úplatkářství vítají. Podle studií totiž korupci a propastné rozdíly ve společnosti vidí jako největší problém současné Číny.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme