Církevní restituce odkládat nechceme, ujistil Nečas ve Vatikánu

Česká republika nechce odkládat církevní restituce. Ve Vatikánu to dnes prohlásil premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedy české vlády totiž tento návrh zákona narovnává vztahy mezi státem a veškerými církvemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas navštívil baziliku svatého Klimenta ve Vatikánu | Foto: Robert Mikoláš

Premiér Petr Nečas se dnes ve Vatikánu setkal s papežem Benediktem XVI. a jednal také se státním sekretářem Tarcisiem Bertonem.

„Já jsem ujistil pana kardinála Bertoneho, že parlament projednává tento restituční zákon, že prošel prvním čtením a my uděláme všechno pro to, aby byl schválen,“ uvedl český předseda vlády po jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z návštěvy premiéra Petra Nečase ve Vatikánu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Premiér také pozval svatého otce do České republiky, a to na příští rok na výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na české území. Benedikt XVI. by se tak na české území vrátil po čtyřech letech.

„Obdržel pozvání, odpověď zněla: ‚Uvidíme.‘ Takže nemůžu odpovědět, že ano, ale domnívám se, že stále máme tu velkou naději, že přijede,“ uvedl Dominik Duka.

Po audienci u papeže mluvil podobně i Petr Nečas.

„My bychom byli velice rádi, kdybychom svatého otce znovu přivítali v České republice. Je tady pozvání od prezidenta republiky jako hlavy státu a České biskupské konference. Samozřejmě to není tak jednoduché, pozvat svatého otce do České republiky, respektive uskutečnit jeho návštěvu, protože ho chtějí na celém světě,“ řekl Nečas.

Papež na snímku s českým premiérem Petrem Nečasem | Foto: Robert Mikoláš

Jako dar předal papeži faksimili Strahovského evangeliáře, tedy jedné z nejstarších knih v České republice, pocházející z 9. století.

Benedikt XVI. vzácnou knihu, která je stejně jako originál uložený ve Strahovském klášteře, bohatě zdobená horským křišťálem karneoly a od originálu se liší vlastně jen tím, že není na pergamenu, ale na papíře potištěném jako pergamen, s radostí přijal. Petr Nečasovi pak věnoval pero a pamětní medaili pontifikátu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme