Církevní zaměstnavatelé v USA nebudou muset poskytovat pojištění na pokrytí antikoncepce

Bouřlivou reakci republikánů a náboženských institucí vyvolal návrh Bílého domu, aby povinnou součástí zdravotního pojištění poskytovaného zaměstnavateli byla antikoncepce zdarma. Americký prezident Barack Obama proto minulý týden oznámil, že církevní zaměstnavatelé nebudou muset pojištění na pokrytí antikoncepce poskytovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Začátkem února 2012 podepsal Obama nařízení, podle kterého by všechny náboženské instituce včetně nemocnic, škol a neziskových organizací měly dát k dispozici pojištění potřebné k pokrytí antikoncepce.

To vyvolalo kritiku ze strany neziskových náboženských organizací. Obama proto minulý týden oznámil, že církevní zaměstnavatelé nebudou toto pojištění na pokrytí antikoncepce muset poskytovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Večerního Radiožurnálu byl newyorský právník Hendrick Vandamm

Náboženské instituce ale s návrhem nadále nesouhlasí. Argumentují tím, že se jedná o zásah do náboženských svobod, a že je nařízení v rozporu s americkou ústavou, která garantuje svobodu vyznání a chrání právo na vyznání jakéhokoliv náboženství na území Spojených států.

„Podle nového rozhodnutí sice nebudou muset církevní zaměstnavatelé přímo poskytovat pojištění na pokrytí antikoncepce, ale zdravotní pojišťovny církevních zaměstnavatelů budou muset nabídnout zdravotní pojištění všem zaměstnancům, kteří o to zažádají, bez toho, aby pojišťovny účtovaly náklady přímo svým pojištěncům," vysvětlil ve Večerním Radiožurnálu newyorský právník Hendrick Vandamm a dodal:

„Otázkou zůstává, jakým způsobem budou pojišťovny řešit účtování nákladů. Je pravděpodobné, že náklady na pojištění ohledně antikoncepce by byly rozšířeny na všechny pojištěnce těchto pojišťoven. A to by znamenalo, že pokud nové rozhodnutí bude v platnosti, museli by na náklady přispívat všichni pojištěnci pojišťoven, i kdyby s poskytováním nákladů z morálních či náboženských důvodů nesouhlasili.“

Krok Baracka Obamy bude mít podle Vandamma negativní dopad na jeho kandidaturu v podzimních prezidentských volbách. „Republikáni se budou snažit zobrazovat Baracka Obamu jako někoho, kdo útočí na náboženské svobody a nerespektuje svobodu vyznání. Což přidá jeho protivníkům další argumenty na odvolání zdravotní rtegormy, kterou Barack Obama považuje za svůj korunní úspěch,“ myslí si právník.

Simona Bartošová, Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme