Císařská rodina poprvé na dovolené mimo Japonsko

Rodina nástupníka na japonský trůn je na dovolené v Nizozemsku. Princ Naruhito, jeho manželka Masako a čtyřletá dcera Aiko se vůbec poprvé v historii japonské panovnické rodiny rozhodli odpočívat v zahraničí. Jejich cestu doprovázejí mnohé dohady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

japonský korunní princ s rodinou | Zdroj: ČTK

Historická dvoutýdenní dovolená prince Naruhita a jeho rodiny v Nizozemsku je přísně soukromá - ví se tedy jen velmi málo o tom, jak ji bude trávit. Oficiální informace se zmiňují pouze o tom, že pozvání poslala nizozemská královna Beatrix a že se bude členové císařské rodiny zdržovat v paláci Apeldoorn na amsterodamském předměstí. O jejich blaho bude pečovat 11 služebníků a především osobní lékař Yutaka Ono proncezny Masako, který je předním japonským odborníkem na léčbu depresí, kterými princezna Masako trpí - nebo přinejmenším trpěla, jak před několika lety oficiálně císařský palác připustil.

Pobyt v zahraničí doporučili manželce korunního prince Masako lékaři - v posledních letech byla pod velkým tlakem, protože v roce 1999 potratila a zatím porodila princi Naruhitovi jednu dceru. Japonské zvyklosti ovšem počítají jenom s mužskými následníky trůnu. Na návštěvu Nizozemska přilétla část královské rodiny v dnech, kdy se o problémech japonského nástupnictví začalo znovu mluvit - manželka mladšího prince Akišina je totiž těhotná, počátkem září má rodit a před několika dny byla hospitalizovaná kvůli zdravotním komplikacím.

Ale zpět k samotné princezně Masako - právě okolo jejího psychického stavu se odvíjí spekulace v mezinárodním tisku. Agentura Reuters například cituje japonského novináře Tošiju Matsuzakiho, který život císařské rodiny dlouhodobě sleduje - podle něj má nizozemská královna Beatrix o stav princezny Masako vážné starosti. K pozvání prý přispěla především loňská cesta nizozemské korunní princezny Maximy do Japonska na Světovou výstavu - absolvovala ji v osmém měsíci těhotenství, což je něco, co by japonský císařský palác nikdy nedopustil kvůli možnému riziku. Podle nejmenovaných zdrojů nizozemského tisku pak po setkání s Masako právě Maxima královnu požádala, aby ji pozvala. Možná prý pomohla i skutečnost, že otec Masako, bývalý kariérní diplomat, je jedním ze soudců Mezinárodního soudního dvora v Haagu.

Ať už je to jak chce, klidu se snad japonský korunní princ a jeho dvě princezny možná dočkají. Pozornosti místních médií, především těch bulvárních, asi těžko.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme