Kanada 6:1 Česko

Čistotu Kolína nad Rýnem chrání citelné sankce

Nedopalky, vyžvýkané žvýkačky, nebo dokonce plivance, či pomočené ulice. Likvidace takové "občanského" chování přijde na hodně peněz. V Německu tomu chtějí udělat přítrž. V Kolíně nad Rýnem už zavedli nový pouliční řád, který by se měl stát modelem pro další města, v první řadě o něm uvažuje Frankfurt nad Mohanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid města | Foto: Jan Rosenauer

Plivat se nemá a na veřejnosti už vůbec ne. V Kolíně chtějí vychovávat občany a návštěvníky města pokutou 15 eur za každý chrchel, který skončí na veřejném prostranství. Pohozený nedopalek cigarety je za 20 euro.

Nad dodržováním pravidel slušného chování bdí zvláštní dozorci veřejného pořádku: "Je to stejné jako, když někdo odhodí sáček od Mc Donalds nebo přečtené noviny, lidé tím dělají nepořádek, který za ně musí někdo draze uklidit," říká jeden z novodobých strážců čistoty.

Zatímco odplivnutí, nebo špačky lze smýt nebo zamést, mnohem horší to je se žvýkačkami.Na odstranění gumové hmoty musí nastoupit vysokotlaká technika, proto za odhozenou žvýkačku účtují v Kolíně 35 euro. Nejpřísněji nový kolínský sazebník trestá močení na veřejnosti - 150 euro.

Poslanec Siegfried Helias za CDU má ale jiné řešení: "Dokáži si představit, že by se v Německu zavedla přirážka na balíček žvýkaček, kterou by dostala města na úklid. Ročně odklízení žvýkaček přijde na 900 milionů eur.

Většina Němců souhlasí s přísnějšími pravidly chování na ulicích, i když: "Pokuta lidi nezmění, je to spíše otázka výchovy," říká starší obyvatel Mnichova, kde se prozatím může plivat beztrestně.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme