Cítím se zde nechtěná, říká zpravodajské stanici Polka v Británii. Rozhovor přeruší nadávky

Poláci se ve Velké Británii stali v poslední době už několikrát terčem agresí. Jeden útok, tentokrát verbální, zachytil zpravodajský kanál Channel 4 News během natáčení rozhovoru s Polkou Alexandrou, která strávila většinu života v severoanglickém Leedsu. Stanice záznam, který přerušily nadávky a troubení klaxonů, zveřejnila na svém facebookovém profilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tichý protest proti vraždě Arkadiusze Jozwika v Harlow | Foto: Jiří Hošek

Během rozhovoru na verandě jejího domu projelo kolem auto a ozývaly se z něj nevybíravé nadávky. Adresovány byly osobě ženského pohlaví polské národnosti. Když auto odjelo, Alexandra se celá chvěla. Zavolala policii a případ nahlásila. Děsí ji, že muži, kteří na ni pokřikovali, znají její místo bydliště.

A takový útok nezažila poprvé. „Ano, do oken nám házeli kameny a mnohokrát mi nadávali za to, že jsem Polka,“ popisuje v rozhovoru. „Cítím se zde nechtěná,“ říká Alexandra smutně. Dokonce přemýšlí o návratu do Polska, přestože má ráda místo, kde teď žije, „Ale nechci o tom přemýšlet. Hrozně mi to ubližuje.“

Tichý protest proti vraždě Poláka Arkadiusze Jozwika v britském Harlow | Foto: Jiří Hošek

Rasové násilí

Podle Alexandry rasové násilí v poslední době vzrostlo. „Je to teď horší,“ říká. Má osobní zkušenost s tím, že se po referendu nálady Britů vůči Polákům vyostřily. Místní prý často upozorňují na její přízvuk a staví ji tak do nepříjemné situace.

Alexandra stanici Channel 4 News také popsala, jak jeden napadený a pronásledovaný Polák ve strachu doběhl až k její zahradě. „Vypadal strašně. Krev mu tekla po tváři i oblečení, měl tmavé rty od zaschlé krve, oči plné slz. Byla jsem v šoku.“

Názory veřejnosti

V reakcích pod příspěvkem na svém facebookovém profil kanálu Channel 4 News se lidé, převážně Britové, omlouvají za chování agresorů, se kterými nemají žádné slitování. Je jim líto, co se děje, a nejsou k tomu lhostejní. Někteří vzpomínají na neodmyslitelný přínos polských vojáků během druhé světové války. Bez polské pomoci ve čtyřicátých letech by Britové „skončili s potetovaným předloktím“, míní jeden z autorů komentářů. Jiný zase upozorňuje na to, že Britové žijící v zahraničí obdobná úskalí snášet nemusejí.

Další útoky na Poláky

Tichý protest proti vraždě Poláka Arkadiusze Jozwika v britském Harlow | Foto: Jiří Hošek
  • Na konci srpna byli v Harlow v Essexu napadeni polští občané. Jeden z nich, Arkadiusz Jozwik, byl převezen s ranami na hlavě a břiše do nemocnice, druhý zraněním podlehl. Agresory bylo šest nezletilých ve věku 15 a 16 let.
  • Tento skutek vyvolal tzv. tichý pochod za zabitého devětatřicetiletého Areka Jozwika. Sešly se stovky lidí, aby uctili jeho památku.
  • Necelých dvanáct hodin po tichém pochodu se v tomtéž městě odehrál druhý útok na osoby polské národnosti.
  • V pátek 9. 9. zaútočili čtyři nezletilí ve věku 14, 15 a 16 let na osmadvacetiletého Poláka v severoanglickém Leedsu. Jedná se nejspíše o muže, o kterém hovořila v rozhovoru Alexandra.

Útoky se ale neomezují jen na polské občany. Zločiny z nenávisti mají v krátkém časovém horizontu už druhou oběť na životě. Před dvěma dny informoval deník Telegraph, že v nákupním centru byla napadena těhotná žena. Podle vzhledu byla ze Středního východu, na hlavě měla šátek. Útočník ji kopl do břicha a žena v důsledku toho potratila.

Radka Nováková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme