Cítíme se ohroženi, říkají zástupci menšin na Slovensku po Ficově projevu

Slova jako národ a národnost nepatří jen do obrozeneckého slovníku. Dokážou způsobit pěkné dusno i v současnosti, jako třeba na Slovensku. Předseda tamní vlády Robert Fico kritizoval národnostní menšiny. Prý se jenom snaží získat od státu peníze. Některé zástupce menšin premiérova řeč naštvala do běla, jiné spíš přepadla trudomyslnost a obavy. A říkají, to už tu jednou bylo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico | Zdroj: ČTK

Když nedávný projev Roberta Fica poslouchala Malgorzata Wojcieszyńská, Polka žijící dlouhodobě na Slovensku, musela si přinejmenším hluboce povzdechnout.

„Samozřejmě se mi to nelíbí a nedělá to dobrou atmosféru. V podstatě se cítíme, jako by si nás tu nikdo nevážil,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce slovenských menšin na projev premiéra Fica zaznamenal zpravodaj Vojtěch Berger

Už za své první vlády před několika lety premiér Fico nepřispíval k dobré atmosféře výpady proti Maďarsku, a v důsledku i proti maďarské menšině na Slovensku.

Tentokrát naštval například polskou menšinu a také desetkrát početnější menšinu českou.

„Nemohu souhlasit s tím, že by si menšiny jen žádaly stále více peněz. Nevidím, že bych jen natahovala ruce,“ zdůrazňuje Hana Husenicová, předsedkyně českého spolku v Bratislavě.

Robert Fico za svá slova sklidil kritiku i z Evropského parlamentu. Svůj kontroverzní projev pronesl na konferenci Matice slovenské, což je kulturní organizace s jasně vlasteneckým profilem.

Nový Fico ukázal starou tvář

Před rokem Fico drtivě vyhrál volby a vsadil po nich na smířlivou rétoriku k celé společnosti. Paní Wojcieszyńská si ale myslí, že teď ukázal pravou tvář.

„Dnes národnostní menšina taková nebo onaká, zítra to bude menšina jinak sexuálně orientovaných nebo jinak smýšlejících. Každý z nás je teď v ohrožení, protože každý z nás se může za chvíli ocitnout v nějakém takovém pytli, který se bude jmenovat menšina, která je na vině,“ upozorňuje Malgorzata Wojcieszyńská.

Za své mírné vystupování v posledním roce si premiér vysloužil přezdívku Nový Fico. Možná se ale pomalu vrací ten starý.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme