Cizinci v Afghánistánu se bojí o svoji bezpečnost

Pracovníci zahraničních humanitárních organizací v Afghánistánu upozorňují, že v posledních dnech se prudce zhoršuje bezpečnostní situace v zemi. Jak informuje spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, nebezpečno je především na severu země v oblasti poblíž města Mazáre Šaríf.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánské děti | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o situaci v Afghánistánu

Několik kolon s humanitární pomocí bylo přepadeno, jedna z humanitárních pracovnic byla znásilněna a její kolegové byli surově zbiti. V této oblasti už několik měsíců operuje i česká společnost Člověk v tísni. Řada představitelů humanitárních organizací dnes proto prohlásila, že pokud afghánská vláda nezajistí bezpečnost cizinců a konvojů s náklady potravin i stavebního materiálu, budou akce na pomoc afghánskému obyvatelstvu na severu země zastaveny.

Už o víkendu představitel generálního tajemníka OSN v Afghánistánu Brahímí vyzval velení mezinárodních mírových jednotek, aby velmi rychle začalo uvažovat o rozmístění vojáků i do ostatních afghánských provincií, kde by měli chránit nejen místní obyvatelstvo, ale i zahraniční humanitární pracovníky. Zatím pět tisíc příslušníků mezinárodních mírových sborů dohlíží na pořádek pouze v hlavním městě Kábulu.

Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme