Cizinci ve Velké Británii bojují proti xenofobii humorem a vlastní krví

Téma přistěhovalectví nakonec hraje jen nevýznamnou roli v britské předvolební kampani. Některé slovní útoky na imigranty hlavně ze střední a východní Evropy ale stačily atmosféru na Britských ostrovech poněkud otrávit. Na výpady hlavně Strany pro nezávislost Spojeného království zareagovalo hned několik kampaní. V jedné z nich dokonce teče krev.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iniciativa Bloody Foreigners chce ukázat cizince v lepším světle

Iniciativa Bloody Foreigners chce ukázat cizince v lepším světle | Foto: Bloody Foreigners

„Objednal jsem se dopředu a daroval krev minulý týden. Byla to úžasná a moc příjemná zkušenost. Celý nemocniční personál věděl o naší kampani a moc ji oceňoval. Hodně jsme se nasmáli,“ popisuje Polák a nyní Londýňan Jakub Krupa iniciativu s názvem Bloody Foreigners.

Tahle přistěhovalecká kampaň je založená na slovní hříčce – slovo blood sice znamená krev, ale bloody foreigners jsou hovorově zatracení a nikoli krvaví cizinci.

„Bulvární tisk píše pořád o těch zatracených cizincích, kteří přicházejí do Británie, berou lidem práci a ukradnou, na co přijdou. Tak jsme si pomysleli, že když jsme bloody foreigners, tak bychom mohli darovat krev a udělat něco pro tuhle společnost,“ říká Krupa.

„Jen 4 procenta Britů darují krev. Imigranti teď tvoří asi 15 procent populace. Kdyby všichni darovali krev, bylo by to něco mimořádného. Je to splátka za to, že tu můžeme žít a pracovat s Brity,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cizinci žijící ve Spojeném království využili anglického slovního spojení a proměnili ho v kampaň za dobrou věc. S propagátory akce natáčel zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Do kampaně s bíločerveným logem a zdařilou prezentací na sociálních sítích se zapojili zahraniční kreativci, bankéři nebo například dělníci. Hlavně formaci populisty Nigela Farage vzkazují, že jejich příspěvek Británii může být i nefinančního rázu.

„Darovala jsem krev už doma v Itálii. Myslím, že je to strašně důležitá věc, protože nikdy nevíte, kdy ji budete sami potřebovat. Zabere něco přes půl hodiny a může to pomoct spoustě lidí. Když jste cizinec, je to možná ještě důležitější. Dělá to z vás součást komunity, součást národa,“ myslí si mladá Italka Daphnia, která prodává v knižní kavárně v severozápadním Londýně.

Přiznává, že sama za rok v Anglii žádný nepříjemný zážitek coby imigrantka neměla. „Virus 'zatracených cizinců' se určitě šíří. Naše kampaň oficiálně končí 13. května, ale budeme lidi upozorňovat, že můžou krev darovat po celý rok. Počet dárců se teď počítá na stovky, ne-li na tisíce,“ vysvětluje.

„Spousta dalších lidí se o kampani doslechla a chystá se darovat krev. Iniciativa má značný dosah a je to opravdu virální záležitost.“

Velké britské strany o tématu přistěhovalectví během volební kampaně v podstatě mlčely. Ne že by najednou byly přesvědčené o zásadním přínosu Čechů, Poláků a Italů britské ekonomice, ale spíš nechtěly uvolnit vodu na mlýn protiimigrační straně UKIP.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme