Článek pět aktivován

Spojené státy se ve středu obrátily na spojence v NATO s formální "žádostí o pomoc". Současně byl aktivován článek pět Washingtonské úmluvy o vzájemné solidaritě mezi členskými státy aliance. S odvoláním na mluvčího NATO Yvesa Brodeura to oznámila agentura AFP. Článek pět Washingtonské smlouvy stanoví, že pokud je napaden jeden z členů NATO, považují se za napadené také ostatní členské země. Spojené státy pokračují v přípravách na úder proti Afghánistánu, kde má své základny terorista Úsama bin Ládin. Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Victorie Clarkové je v oblasti 30 tisíc amerických vojáků, dvě skupiny lodí kolem dvou letadlových lodí a 350 letadel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě námořních sil v Perském zálivu a Arabském moři vyslaly Spojené státy po 11. září do oblasti více než 100 dalších letadel. Ta jsou rozmístěna v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Bahrajnu a dalších státech Perského zálivu. Afghánské hnutí Taliban oznámilo, žeteroristu bin Ládina nevydá bez usvědčujících důkazů, ale je ochotno o bin Ládinově osudu s USA vyjednávat. Reakce Američanů je však nekompromisní - požadují činy a ne řeči.

Spojené státy pokračují v přípravách na úder proti Afghánistánu, kde má své základny terorista Úsama bin Ládin. Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Victorie Clarkové je v oblasti 30 tisíc amerických vojáků, dvě skupiny lodí kolem dvou letadlových lodí a 350 letadel. Kromě námořních sil v Perském zálivu a Arabském moři vyslaly Spojené státy po 11. září do oblasti více než 100 dalších letadel. Ta jsou rozmístěna v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Bahrajnu a dalších státech Perského zálivu. Afghánské hnutí Taliban oznámilo, že teroristu bin Ládina nevydá bez usvědčujících důkazů, ale je ochotno o bin Ládinově osudu s USA vyjednávat. Reakce Američanů je však nekompromisní - požadují činy a ne řeči.

Afghánské vládní hnutí Taliban válku se Spojenými státy nechce. Podle agentury Reuters Taliban opětovně vyzval k přímým rozhovorům a žádá o důkazy potvrzující, že za krvavými útoky z 11. září stál Usáma bin Ládin. Sebevražedné útoky na New York a Washington nebyly podle talibanského velvyslance v Pákistánu islámskou záležitostí. Jak řekl představitel Talibanu stanici CNN, afghánské vládní hnutí bin Ládina vydá, pokud mu Spojené státy prokáží vinu.

Kde by mohly ležet cíle útoků amerických jednotek upřesňuje přímo z Afghánistánu naše spolupracovnice s agentury Epicentrum Petra Procházková. Hovoří se o tom, že výcviková střediska Talibanu jsou spíše na jih od Kábulu. Na severu je údajně také jedno výcvikové středisko, nikdo ovšem neví, kolik vojáků Talibanu v něm je a jakou mají k dispozici techniku. Další místo, o kterém se bouřlivě hovoří jako o cíli raketového útoku Spojených států, je obec Vagrami, kde je velká vojenská základna Talibanu.

Příslušníci amerických sil provádějí výcvik uzbeckých vojáků poblíž hranice mezi Uzbekistánem a Afghánistánem. Uvedla to ruská televize televize TV-6, která vysílal záběry anglicky mluvících mužů v uniformách ve společnosti uzbeckých vojáků. Podle televize jde o agenty z amerického státu Arizona. Jeden ze cvičitelů oblečený do maskovací uniformy prostřednictvím tlumočníka anglicky vysvětloval uzbeckým vojákům, jak se mají chovat v uzavřené místnosti a jak ukládat nálož.

Rusko a Írán dodávají protivládní Severní alianci zbraně. Vůbec poprvé to dnes potvrdil ministr zahraničí vlády doktor Abdulo. Zdůraznil, že přísun ruských zbraní přes Tádžikistán je doprovázen dodávkami humanitární pomoci. Podle informací spolupracovníka Českého rozhlasu z agentury Epicentrum Jaromíra Štětiny však žádná humanitární pomoc na jih od hlavního hřebene Hindukúše do oblastí ovládaných Severní aliancí nedorazila.

Nad pákistánským územím byl v noci na středu klid. Zatímco v minulých dnech startovaly v pravidelných intervalech stíhací letouny k pozorovacím misím, tentokrát zůstaly na zemi. Jak hlásí náš zvláštní zpravodaj v Péšáváru Petr Vavrouška, v Pákistánu se nyní nejvíce diskutuje otázka zdali a kdy začnou odvetné útoky Američanů proti Afghánistánu.

Pákistánská vláda věří, že získá od Spojených států průkazná materiál dokazující, že za teroristickými útoky na New York a Washington skutěčně stojí nejhedanější muž světa Usáma bin Ládin. Američané chtějí předložit důkazy vybraným zemím a Pákistán doufá, že bude do výběru patřit. Talibánský vyslanec v Pákistánu prohlásil, že Afghanistán nyní potřebuje humanitární pomoc a ne rakety a bomby.

V Péšaváru se nyní nejčastěji spekuluje o úkrytu Usámy bin Ládina, lidé věří teorii, že schovaný v jeskyni v Pamíru. Západní zpravodajské služby zase tvrdí, že terorista byl před týdnem spatřen v Kábulu, a jiné zdroje naznačují, že si nechal udělat plastickou operaci obličeje.

Pákistán se potýká s problémy, které způsobují uprchlíci. Za posledních 20 let přišlo do Pákistánu ze sousedního Afghánistánu více než 2,5 milionu uprchlíků, další milion se očekává. Pákistán proto žádá mezinárodní společenství, aby uprchlíků co nejvíce pomohlo. I když jsou hranice zavřené, denně se do Pákistánu dostanou desítky Afghánců. Buď překročí hranici mimo standatní přechody, nebo podplatí policii. Vládnoucí hnutí Taliban zpřísnilo ještě více svůj represivní režim. V očekávání masivního útoku ze strany Severní koalice nebo Spojených států nekompromisně verbuje do armády všechny muže.

Nový uprchlíci tvrdí, že situace v Afghánistánu je katastrofální. Lidem chybí základní potraviny i informace o tom, co se chystá. Dvanáctiletá Osma, která přišla do Péšaváru před dvěma dny, se zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu Petru Vavrouškovi svěřila, že šla s rodiči pět dní přes vysoké hory. Dnes byla poprvé po čtyřech letech ve škole, v Kábulu se totiž kvůli zákazu Talibanu učit nemohla.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme