Členové CDU proti plnoprávnému vstupu Turecka do EU

Členská základna německé křesťanské demokracie požaduje tvrdší postup vůči Turecku ohledně jeho ambicí na vstup do Evropské unie. Na stole se dokonce objevil návrh, aby se odmítnutí plnoprávného členství Ankary objevilo v základním programu CDU. Kancléřce Merkelové tato iniciativa není právě po chuti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová pro Turecko dlouhodobě žádá status tzv. privilegovaného partnerství s Unií. Kategorické odmítnutí plnoprávného členství Ankary obsažené v programu mateřské strany, by jí ale na mezinárodní scéně mohlo svazovat ruce, soudí němečtí komentátoři.

Podle Süddeutsche Zeitung žádají tvrdší linii vůči Turecku hlavně místní organizace v Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku. Europoslanec za CDU Markus Pieper si myslí, že se v procesu rozšiřování EU dospělo k bodu zlomu. "Už vstup Rumunska a Bulharska šel na samý práh bolesti," prohlásil doslova Pieper.

Mezi křesťanskými demokraty ale koluje taky názor, že místo odmítnutí vstupu Turecka do Evropské unie, by stranický program měl obsahovat "pozitivní" informace o společných evropských hodnotách a historii.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme