Členové EK pojedou na beatifikaci Jana Pavla II.

Evropská komise dostala pozvánku na beatifikaci Jana Pavla II.. Na královskou svatbu ale ne. Zatímco na ceremoniálu v Římě budou exekutivu Evropské unie zastupovat předseda a místopředseda Evropské komise, svatby britského prince Williama se nikdo z Komise nezúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na náměstí Sv. Petra a Řím z kostela sv. Petra a Pavla (Vatikán) | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Matic Zupancic

Ačkoli se v případě prohlášení bývalého papeže Jana Pavla II. za blahoslaveného jedná o čistě církevní obřad, zúčastní se ho i dva představitelé unijní exekutivy. Předseda Evropské komise José Barroso a jeho zástupce italský eurokomisař Antonio Tajani dostali na slavnostní ceremoniál od Vatikánu pozvánky. Podle mluvčího komise Oliviera Bailly tak vzdají hold člověku, který se zasloužil o demokracii a svobodu v Evropě.

Komise považuje roli Jana Pavla II. v evropských dějinách za výjimečnou. Jde hlavně o otevření se zemí, které byly pod sovětskou nadvládou. Komise tedy vzdá čest politické odpovědnosti papeže a jeho roli, kterou sehrál na konci 20.století. Jiný důvod tu není, rozptýlil mluvčí Komise spekulace o příklonu unijní exekutivy k jednomu z náboženských proudů v Evropě.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme