Členové Greenpeace chtěli na ropnou plošinu. Ruští vojáci po nich stříleli

Výstražnou střelbou zastavili ruští pohraničníci akci členů hnutí Greenpeace v Pečorském moři. Ekologičtí aktivisté se pokusili proniknout na ropnou plošinu Prirazlomnaja.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská pobřežní stráž (vpravo) zasahuje proti pěti aktivistům Greenpeace (vlevo), kteří se pokusili vylézt na ropnou plošinu Prirazlomnaja

Ruská pobřežní stráž (vpravo) zasahuje proti pěti aktivistům Greenpeace (vlevo), kteří se pokusili vylézt na ropnou plošinu Prirazlomnaja | Foto: Greenpeace, Denis Sinyakov | Zdroj: ČTK

„Ruská pohraniční vojska byla nucena použít automaty AK-47, aby zabránila nezákonné akci,“ oznámila Federální bezpečnostní služba.

Pohraničníci zadrželi dva aktivisty Greenpeace na plošině, kam dopluli na rychlých člunech, a teď je vyslýchají na palubě lodi Ladoga.

Ruská děla pak ve čtyřech salvách výstražně zaútočila také na loď Arctic Sunrise, jejíž kapitán nereagoval na výzvy k zastavení plavidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O incidentu informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Loď Greenpeace plující pod nizozemskou vlajkou se nacházela v ruských pobřežních vodách a podle ruských pohraničníků nešlo o první incident. Hnutí Greenpeace podobnými akcemi protestuje proti těžbě ropy v arktické oblasti.

„Gazprom je známý pro velmi chabé bezpečnostní standardy a byli jsme svědky toho, jak těžbu na Aljašce loni zpackala společnost Shell. Teď se tyto lehkomyslné firmy spojily a je jen otázkou času, kdy se stane nějaká havárie,“ upozorňuje členka Greenpeace Faiza Oulahsen.

Jedna ze zadržených aktivistů, Finka Sini Saarelová, se pokusila dostat na plošinu už podruhé. Vloni dokonce s viceprezidentem Greenpeace zastavili na pět přípravné práce na plošině, která má začít fungovat příští měsíc.


Ropná plošina Prirazlomnaja se nachází v Pečorském moři

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme