Členové RB proti americkému návrhu rezoluce k Súdánu

Čína, Pákistán a Alžírsko vystoupily proti přísnému americkému návrhu rezoluce k Súdánu. Rada bezpečnosti o něm začala jednat poté, co americký ministr zahraničí Colin Powell v americkém Senátu prohlásil, že konflikt v západní části země, v Dárfúru, přerůstá v genocidu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

USA předložily Radě bezpečnosti návrh nové rezoluce ve středu. Dokument mimo jiné opět vyzývá ke zlepšení bezpečnostní situace v oblasti, k němuž by mělo přispět zvýšení počtu mezinárodních pozorovatelů a rozšíření jejich pravomocí.

Součástí rezoluce je zavedení sankcí vůči Súdánu. Patří mezi ně ropné embargo nebo zákazy letů súdánských vojenských letounů do Dárfúru. Americký prezident George Bush prohlásil, že k těmto opatřením sahá jeho vláda proto, že v Dárfúru probíhá genocida.

Naopak šéf súdánské diplomacie Mustafá Usmán Ismáíl nařčení z genocidy kategoricky odmítá a tvrdí, že prohlášení Bushe i ministra zahraničí Colina Powella jsou snahou naklonit si v rámci prezidentské kampaně černošské voliče.

Návrh podporují především evropští členové rady, včetně Británie, Francie, Německa, Španělska a Rumunska, a dále Chile. Ke schválení návrhu je potřeba devět hlasů pro a žádné veto. Čínský velvyslanec při OSN ale před patnáctičlennou RB OSN zmínil možnost vetování rezoluce, pokud nebude zmírněna.

Rovněž velvyslanci Pákistánu a Alžírska pohrozili hlasovat proti v případě, že text rezoluce nebude pozměněn. Výhrady měli hlavně vůči hrozbám sankcemi a podotkli, že stejný názor mají i někteří další členové.

Čínský, pákistánský i alžírský velvyslanec tvrdí, že navrhovaná rezoluce je ostřejší než zpráva zvláštního zmocněnce pro Súdán Jana Pronka z minulého týdne. Sám Pronk v pondělí prohlásil, že uvalení sankcí je až poslední možností a ještě pro ně neuzrál čas.

Občanská válka v Dárfúru začala loni v únoru poté, co místní povstalci obvinili vládu, že vyzbrojuje milice arabských nomádů, které již řadu let terorizující usedlé nearabské rolníky. Podle OSN kvůli bojům a dalšímu násilí opustilo oblast přes 1,2 milionu lidí a 30.000 až 50.000 osob přišlo o život.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme