Členství v EU je také o solidaritě, vzkazuje nespokojeným Britům Evropa

Evropská unie není jídelní lístek, ze kterého si může každý vybrat jen to, na co má chuť. V reakcích na proslov britského premiéra Davida Camerona se na tom shodují evropští státníci. Cameron v dlouho očekávaném projevu řekl, že hodlá Británii vyjednat nové podmínky členství v EU. Pokud se unie zásadně nezmění, hrozí, že z ní Británie vystoupí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na sjezdu CDU

Angela Merkelová na sjezdu CDU | Foto: Markus Schreiber | Zdroj: ČTK

Většina z evropských politiků do Británie vzkazuje, že není možné si z Evropské unie vybírat pouze to, co se jednotlivým zemím líbí. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Němci jsou připraveni o přáních Britů jednat, ale musí najít kompromis, který bude férový ke všem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce evropských politiků na Cameronův projev shrnuje redaktorka Silvie Třeslínová

Francouzský prezident Francois Hollande mimo jiné zdůraznil, že být členem unie představuje nejen výhody, ale také závazky včetně solidarity. Stejně jako český premiér Petr Nečas se ale téměř všichni evropští politici shodují, že by byli rádi, kdyby Británie v unii zůstala.

"Máme zájem na tom, aby pokračovala evropská budoucnost Spojeného království a Velká Británie zůstala aktivním a klíčovým hráčem v procesu evropské integrace," řekl Nečas.

Podpora pro britské setrvání v EU se podle premiéra Camerona ocitla na historickém minimu. Ve svém projevu nastínil, jakými změnami by sedmadvacítka měla projít, aby se stala flexibilnější a odpovědnější vůči svým občanům.

Cameron slíbil referendum o setrvání Británie v EU, odchod si ale nepřeje

Číst článek

Podle Camerona z krize v eurozóně vyjde nová Evropská unie, stojící na nových smlouvách a v rámci těchto změn si chce Británie vyjednat nové podmínky svého členství. O tomto novém postavení by měl Londýn uspořádat po roce 2015 referendum.

Pokud by Británie z unie skutečně vystoupila, dopady by byly extrémní. A to jak v politické rovině, tak hlavně v té ekonomické. Britské firmy by totiž přišly o výhody jednotného vnitřního trhu EU.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabious už v rozhovoru pro jedno francouzské rádio řekl, že Francie mile ráda rozprostře červený koberec pro britské podnikatele, kteří by rádi tyto výhody využívali i nadále.

Igor Maňour, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme