Přes soukromý e-mail si s Clintonovou dopisoval i Obama. Jejich korespondence nepodléhá utajení

Někdejší americký prezident Barack Obama byl jedním z několika lidí, kteří byli s tehdejší ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ve spojení přes její soukromý e-mail používaný pro pracovní účely. Vyplývá to ze závěrečné zprávy generální inspekce ministerstva spravedlnosti, která prověřovala, jak ministerstvo a také Federální úřad pro vyšetřování k případu Clintonové přistupovaly.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Donalda Trumpa | Zdroj: Reuters

Inspekce v poznámce pod čarou uvádí, že se od analytiků Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a jistého prokurátora dozvěděla, že Obama patřil ke 13 lidem, kteří byli s Clintonovou v kontaktu přes její soukromý e-mailový server clintonemail.com.

Zpráva dále vysvětluje, že Obamova e-mailová adresa byla vytvořená z pseudonymu a že pošta, kterou Clintonové odesílal či od ní přijímal, byla vyhodnocena jako nepodléhající utajení.

Budu vypovídat v kauze soukromého e-mailu Clintonové, ale chci imunitu, oznámil exnáměstek ředitele FBI

Číst článek

Po provalení skandálu v roce 2015 Obama v rozhovoru pro stanici CBS News prohlásil, že se o všem dozvěděl stejně jako ostatní lidé, tedy až z novinových zpráv.

Prezidentův mluvčí Josh Earnest poté uvedl, že prezident byl s Clintonovou v e-mailovém kontaktu, ale o soukromém účtu elektronické pošty své ministryně nic netušil. To již tehdy vyvolalo spekulace, zda si skutečně nevšiml, že odesílá poštu na účet bez koncovky .gov, tedy mimo vládní doménu.

Inspekce ve svém závěru k vyšetřování případu uvedla, že bývalý šéf FBI James Comey se při objasňování skandálu kolem úřední pošty Clintonové „jasně a dramaticky“ odchýlil od pravidel úřadu, ale prezidentské volby v roce 2016 záměrně ovlivnit nechtěl. Navíc se ukázalo, že soukromý e-mail, konkrétně od Googlu, použil několikrát pro oficiální vládní záležitosti i Comey.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme