Clinton odkazuje nástupci zahraniční priority

Odstupující americký prezident Bill Clinton doporučil v noci v projevu v Omaze ve státě Nebraska svému nástupci, aby se v oblasti zahraniční politiky zaměřil na pět hlavních okruhů. Podle Clintona musí být nejdůležitějšími cíli USA ve vztahu k zahraničí: pokračovat v úsilí o stabilizaci Evropy a Asie; rozvíjet pozitivní vztahy s bývalými protivníky Ruskem a Čínou; brát při vytyčování priorit národní bezpečnosti v úvahu technické možnosti teroristů; prohlubovat obchodní výměnu s ostatními zeměmi a řešit lokální konflikty kdekoli ve světě dříve než přerostou v mezinárodní problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Za pár týdnů odejdu a Amerika bude mít nového prezidenta a nový Kongres. Měli byste je podporovat, pokud budou dělat to, co jsem právě řekl, protože je to velmi důležité pro stabilitu a budoucnost světa,“ řekl Clinton asi šesti tisícovkám posluchačů a vyzval své spoluobčany, aby věnovali pozornost tomu, co děje v zahraničí.

„Neměli bychom promarnit nejlepší moment naší historie tím, že budeme malicherně zaměřeni jen na sebe,“ zdůraznil americký prezident. „Nemusíme se ničeho bát, máme nejsilnější armádu na světě a v celé historii lidstva, a tak to také zůstane,“ dodal.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme