Špína za dva miliony dolarů. Dlouholetý agent FBI nabízel Trumpovi kompromitující materiály na Clintonovou

Ve vyšetřování údajných pokusů Ruska ovlivnit americké prezidentské volby se objevil tajemný neznámý muž, který měl osobám blízkým Donaldu Trumpovi nabízet kompromitující materiály na jeho protikandidátku ve volbách Hillary Clintonovou. Podle listu The Washington Post jde o Rusa, který se představoval jako Henry Greenberg a byl dlouholetým agentem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump, Hillary Clintonová | Foto: Creative Commons Attribution 4.0 International, Gage Skidmore, BU Rob13

Greenberg, jehož jméno se ve vyšetřovacích spisech dosud neobjevovalo, se údajně sešel s Trumpovým dávným důvěrníkem Rogerem Stonem a chtěl mu prodat „špínu“ na Clintonovou za dva miliony dolarů. Schůzku v roce 2016 zorganizoval člen Trumpova volebního štábu Michael Caputo.

Trump mladší od Rusů čekal kompromitující informace o Clintonové, přiznal v Senátu, píší N. Y. Times

Číst článek

Oba muže, tedy Stonea a Caputa, už vyslechl výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, Greenbergovo jméno ale tehdy nepadlo. Prý na něj zapomněli.

Provokatér FBI

Stone při schůzce Greenbergovu nabídku rázně odmítl a na epizodu rychle zapomněl, napsal The Washington Post. Podrobnosti o ní se nyní rozhodl sdělit americkým poslancům dopisem prostřednictvím svých advokátů. Stone je totiž přesvědčen, že Greenberga jako provokatéra nastrčila FBI, aby zkompromitovala Trumpovu volební kampaň.

Greenberg, který se podle agentury AP občas představuje jménem Henry Oknyansky, byl údajně agentem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) sedmnáct let. Pokusy novinářů o kontakt s ním byly neúspěšné.

Podle Trumpova právníka Rudyho Giulianiho je epizoda s Greenbergem bezvýznamná. „Schůzka byla, ale k ničemu nevedla. Pokud vůbec něco, pak to jen vyloučilo spolupráci s Ruskem,“ řekl Giuliani televizi CBS. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle něj „může pátrat kde chce, třeba až v Timbuktu, ale najde houby“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme