Clinton vyzval Američany ke klidu

Americký prezident Bill Clinton vybídl dnes Američany ke klidnému vyčkání výsledků přepočítávání hlasů na Floridě. To rozhodne, zda novou hlavou státu bude viceprezident Albert Gore nebo jeho republikánský oponent, texaský guvernér George Bush. V pravidelném sobotním rozhlasovém projevu Clinton, řekl, že demokratické procesy rozhodování sporů jsou v pohybu a nezbývá, než vyčkat v klidu výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při přepočítávání těsného výsledku hlasování ve floridských volebních okrscích vede stále Bush před Gorem, třebaže těsnějším rozdílem než po prvním sečtení hlasů. Tehdy činil rozdíl kolem 1800 hlasů, nyní podle neoficiálních informací je rozdíl asi 960 hlasů. Jiné zdroje uvádějí čísla mnohem nižší.

Gorův štáb se chystá požádat o ruční přepočítání hlasů v některých okrscích, kde prý voliči v důsledku špatně navržených volebních lístků omylem hlasovali pro kandidáta Reformní strany Pata Buchanana místo Alberta Gorea nebo zaškrtli dva kandidáty a lístky pozbyly platnosti.

Clinton vyjádřil naději, že po vyhlášení konečných výsledků se Američané semknou kolem nového prezidenta tak, jak to vždy činili. „Události na Floridě nejsou znamením rozdělení naší společnosti, nýbrž znamením živé debaty, která bude rozhodnuta díky životaschopnosti naší ústavy a našich zákonů,“ upozornil prezident.

Dodal, že země pokračuje v činnosti jako obvykle a on sám se chystá podle plánu v neděli odcestovat na týdenní cestu po Asii včetně historické zastávky ve Vietnamu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme