Clinton zesiluje podporu Gora. Bush vede

Jedenáct dní před prezidentskými volbami v USA, které se vyznačují rekordními výdaji hlavních kandidátů, vítězí u voličů republikán George W. Bush nad demokratem Al Gorem o 13 procentních bodů. Vyplynulo to z výsledků nejnovějšího průzkumu, které zveřejnil Gallupův ústav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V anketě uskutečněné ve dnech 24. až 26. října dalo Bushovi hlas 52 procent respondentů, zatímco jeho hlavnímu soupeři jen 39 procent. Ekolog Ralph Nader získal čtyři procenta hlasů, krajní konzervativec Pat Buchanan jedno procento hlasů. Sondáže dávaly v poslední době většinou obou hlavním kandidátům zhruba stejné šance na vítězství. Gallupův ústav ještě v předchozím pravidelném týdenním průzkumu předvídal těsné vítězství Gora nad Bushem v poměru 46 ku 45 procentům.

Prezident USA Bill Clinton, který se do předvolební kampaně zvlášť nezapojoval, nejspíš s ohledem na svou pošramocenou pověst v důsledku sexuální aféry se stážistkou Monikou Lewinskou, v pátek zvýšil svůj hlas na pomoc Gorovi. Ostře napadl projekt rozpočtu opozičních republikánů, který podle něj poškodí milióny mladých a starých Američanů. Jedním z republikánských záměrů je snížit daňové zatížení ve výši 240 miliard dolarů v příštích deseti letech. Toto opatření není spravedlivé pro děti, staré lidi, milióny Američanů, kteří nemají žádné zdravotní krytí, prohlásil Clinton na tiskové konferenci.

Americké volby se už v minulosti vyznačovaly miliónovými výdaji, ale "pokladny volebních kampaní nebyly nikdy tak plněny a kapsy tak vyprazdňované" jako nyní, uvedla agentura AFP s tím, že jde o nejdražší volby v dějinách USA. S odvoláním na oficiální americké zdroje upřesnila, že Bush získal na kampaň 176,4 miliónu dolarů a Gore 128 miliónů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme