Clintonová a Obama si rozdělili vítězství v dalším kole primárek

Další kolo amerických demokratických primárek zná své vítěze. Voliči v Indianě podpořili prezidentskou kandidaturu Hillary Clintonové, v Severní Karolíně přesvědčivě zvítězil Barack Obama. Vítězství Clintonové v Indianě bylo velmi těsné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratičtí kandidáti na prezidenta USA - Clintonová a Obama | Foto: AFP

Bývalá první dáma Spojených států dala jasně najevo, že v boji o prezidentský post bude dál pokračovat: "Nepřestanu za vás bojovat. Je čas na změnu. Chceme, abyste věděli, že Demokratická strana je vaší stranou a demokratický prezident bude pro vás tím nejlepším."

Její rival Barack Obama ve svém vítězném projevu upozornil hlavně na potřebu stranické jednoty nezbytné k vítězství nad republikánským kandidátem Johnem McCainem: "Víte, byli i tací, kteří říkali, že Severní Karolína může tyto volby změnit. Ale dnes Severní Karolína rozhodla, že jediný post, který potřebuje výměnu, je ten ve Washingtonu."

Ani Clintonová, ani Obama ale nemají naději, že do konce primárek nasbírají potřebný počet volitelů. O tom, koho Demokratická strana nakonec do listopadových prezidentských voleb vyšle, tak pravděpodobně v červnu rozhodnou na stranickém sjezdu až takzvaní superdelegáti.

Marika Táborská, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme