Clintonová je pro zrušení volitelů

Manželka amerického prezidenta Billa Clintona Hillary, která byla zvolena senátorkou za stát New York, se jako další osobnosti politického života vyslovila pro zrušení systému volitelů. Ti volí amerického prezidenta. „Jsem pevně přesvědčena o tom, že v demokracii máme respektovat vůli lidu, a to pro mne znamená, že je načase zrušit systém volitelů a přejít k přímé volbě našich prezidentů,“ řekla Clintonová novinářům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při amerických prezidentských volbách jsou v každém státě voleni tzv. volitelé. Prezident je pak volen jejich 538 členným sborem. K vítězství v prezidentských volbách je třeba získat nadpoloviční většinu, tedy 270 hlasů. Dodatek k ústavě, nezbytný pro zrušení systému volitelů, vyžaduje podporu dvou třetin členů obou komor Kongresu USA, Senátu a Sněmovny reprezentantů, jakož i parlamentů ve třech čtvrtinách amerických států.

Demokratický kandidát na úřad prezidenta Albert Gore získal v úterý podle toho dne zveřejněných výsledků většinu hlasů voličů, asi o 200.000 více než republikán George Bush. Bush by však získal většinu volitelů a stal by se prezidentem, kdyby se potvrdilo jeho vítězství ve státě Florida, kde dosud probíhá přepočítávání hlasů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme