Clintonová míří do Barmy. Jako první vysoký představitel USA po 50 letech

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zahajuje historickou misi v Barmě. Je vůbec prvním vysokým představitelem Spojených států, který Barmu navštíví za posledních více než 50 let. Barmu po dlouhá desetiletí ovládala vojenská junta, vůči které Washington zavedl přísné sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Zdroj: Reuters

Cesta Hillary Clintonové má především potvrdit souhlas Washingtonu s reformami, které současná barmská vláda uskutečňuje.

Cestu údajně navrhnul Hillary Clintonové prezident Barack Obama po telefonátu s barmskou političkou a nositelkou Nobelovy ceny míru Aung Su Ťij, jejíž Národní liga pro demokracii se hodlá zúčastnit doplňujících parlamentních voleb. Obama už před několika týdny ocenil snahy barmského režimu. Obnova vztahů mezi oběma státy je ale podle něj možná pouze tehdy, bude-li Barma pokračovat v reformách.

V zemi ležící v jihovýchodní Asii vznikl vůbec první civilní kabinet od roku 1962 a jeho vytvoření umožnily loňské volby.

V novém parlamentu sice usedli mnozí bývalí vojáci, kteří de facto jen svlékli uniformy, a vláda je i nadále propojena s armádou, přesto už přijala řadu reforem a nových zákonů.

Povolujících například demonstrace a na svobodu se dostalo i 200 politických vězňů. Jde zatím o malé krůčky, i tak ale na Západě vyvolaly pozitivní ohlas.

Šéfka americké diplomacie se sejde i s prezidentem Thein Seinem, donedávna velitelem vojenského režimu, její cesta je však hlavně symbolická.

Washington se snaží omezit moc Číny

Clintonová bude prosazovat více reforem, zejména v otázce dodržování lidských práv a demokratizace země, na druhé straně jde o mnohem vyšší mocenskou hru, konkrétně o soupeření mezi Čínou a USA o vliv v jihovýchodní Asii.

Washington určitě chce omezit vliv Pekingu, který v minulosti vojenskou juntu v Barmě vyzbrojoval a bránil jí v OSN. V poslední době však toto přátelství utrpělo několik ran.

Barmské vedení například zrušilo výstavbu kontroverzní megapřehrady na řece Irrawady, kterou měla Čína vybudovat za 3,6 miliardy dolarů. Barma je totiž členem sdružení zemí ASEAN, které se snaží postavit rostoucí ekonomické i vojenské síle Číny a Washington ho v tom otevřeně podporuje.

Hlavní pozornost bude upřena na setkání Clintonové s opoziční vůdkyní Su Ťij, která je na celém světě proslulá neúnavným bojem proti vojenské juntě. Kvůli němu strávila 15 z uplynulých 21 let v domácím vězení.

Šéfka americké diplomacie se s nositelkou Nobelovy ceny míru má sejít dokonce dvakrát a tím ji pochopitelně podpoří v jejím návratu na politickou scénu.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová, Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme