Clintonová: Na protiraketové obraně by se mohlo podílet i Rusko

Rusko by se mohlo podílet na společné protiraketové obraně budované Spojenými státy. Prohlásila to šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: ČTK

Protiraketový štít je stále částí obranného postoje Spojených států. Mohlo by se na něm podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové podílet i Rusko. Řekla to po své první schůzce s představiteli Evropské unie v Bruselu.

Spojené státy podle Clintonové věří, že existuje možnost s Ruskem spolupracovat na protiraketové obraně. Například provádět společný výzkum a vývoj a případně, pokud se podaří takovou dohodu uzavřít, spolupracovat také na rozmístění systému.

Jak ministryně uvedla, musí se ještě prokázat funkčnost systému a efektivnost na něj vynaložených nákladů před jeho výstavbou v Česku a Polsku. Zopakovala také ocenění vlád a lidu České republiky a Polska, které podle ní prokázaly prozíravost ohledně nových hrozeb, na které je třeba reagovat novým způsobem.

Vztahy s Evropou jsou zásadní

Spojené státy a Evropská unie čelí stejným výzvám. Hillary Clintonová to prohlásila po jednání s evropskými představiteli v Bruselu. Washington chce podle ní povýšit vztahy s Unií na novou úroveň.

Clintonová zmínila klimatické změny, Afghánistán nebo íránský nukleární program. V těchto oblastech je podle ní zásadní, aby Spojené státy a Unie úzce spolupracovaly.

"Čerpáme sílu jeden z druhého. Silná Evropa je silným partnerem pro Spojené státy a Obamova administrativa chce, aby byly Spojené státy silným partnerem Evropě."

Na dotaz Českého rozhlasu, jestli a kdy Spojené státy požádají Unii o přijetí některých propuštěných vězňů ze základny Guantánamo, Clintonová odpověděla: "S evropskými přáteli o tom budou jednat. Pokud u některého ze zadržovaných rozhodnou, že by bylo dobré ho přemístit," prohlásila šéfka americké diplomacie.

Nový start vztahů s Moskvou

Večer se Clintonová setkala v Ženevě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ten po setkání prohlásil, že Rusko a Spojené státy budou spolupracovat na odzbrojení. Americká ministryně schůzku označila za nový start vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.

K tématu si můžete také přečíst:
Clintonová pochválila Česko a Polsko za vstřícnost k protiraketovému štítu
USA a Rusko odmítají spekulace o "výměně protiraketového štítu za íránské jádro"

Pavel Novák, Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme