Clintonová pochválila Česko a Polsko za vstřícnost k protiraketovému štítu

Protiraketový deštník považuje i nová americká administrativa za důležitou součást svého obranného arzenálu. Po svém prvním jednání v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu to prohlásila ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Zároveň pochválila Česko a Polsko za jejich předvídavost a ochotu umístit na svém území součásti americké protiraketové obrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Foto: ČTK/AP

Hrozby zbraněmi hromadného ničení mohou podle Hillary Clintonové v budoucnu přicházet od režimů a teroristických sítí spíš než od národů a států. Zároveň roste nebezpečí šíření těchto zbraní a také raket jako jejich nosičů.

"Myslíme si, že protiraketový štít je velmi důležitým nástrojem našeho obranného arsenálu pro budoucnost." Podle Clintonové se teď diskuse o něm ve Washingtonu točí kolem jeho technologické a finanční dosažitelnosti.

Šéfka americké diplomacie pochválila Česko a Polsko za rozhodnutí přijmout na svém území součásti protiraketové obrany. "Česká republika a Polsko byly podle nás velmi předvídavé země a dokázaly dohlédnout za obzor. Viděly, na co máme být připraveni, pokud nezabráníme získávání a šíření zbraní hromadného ničení," prohlásila americká ministryně zahraničí.

Schwarzenberg: O smyslu radaru v Brdech se dá ještě diskutovat

O smyslu postavit v Česku americký radar a protiraketová sila v Polsku by se mohlo podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga ještě mluvit, pokud Írán a další země změní svůj přístup k vývoji jaderných zbraní.

"Když oni odstoupí od svých jaderných plánů, pak se můžeme samozřejmě bavit o tom, jestli v takové formě má být protiraketový štít vybudován. Nebo ho máme přizpůsobit jiným ohrožením, a co s tím udělat," řekl Schwarzenberg po ministerské schůzce NATO v Bruselu.

Možnost přehodnotit plány na výstavbu systému americké protiraketové obrany a jejích součástí v Evropě připustil i prezident Barack Obama. Záleží ale na tom, jestli Teherán změní své jaderné ambice.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme