Clintonová porušila používáním soukromého e-mailu vládní pravidla, uvedla inspekce

Někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová porušila používáním soukromého e-mailu vládní pravidla. Vyplývá to ze zprávy inspekce ministerstva zahraničí, která se případem dlouhodobě zabývá. Clintonová podle ní vyřizovala přes nezabezpečenou elektronickou poštu i tajné informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Inspektoři ve zprávě upozorňují, že Clintonová o povolení k užívání soukromého e-mailu nezažádala. A i kdyby to podle nich udělala, stejně by ho nedostala.

Personál ministerstva zahraničí o tom prý částečně věděl, neznal ale plný rozsah užívání její soukromé elektronické pošty.

Kauza se řeší už rok a někdejší ministryně zahraničí už v této věci vypovídala i před Kongresem. Tvrdí, že se nedopustila ničeho nezákonného a nečinila nic, co by nedělali její předchůdci. Soukromý e-mail prý používala často pouze z domova.

Informace o osobním e-mailu Clintonové:
- jeho používání pro ni bylo pohodlné,
- tvrdí, že pošta žádná utajovaná data neobsahovala,
- poslala více než 2000 e-mailů, které čítají 55 tisíc stránek,
- případ vyšel najevo v souvislosti s vyšetřováním útoku na velvyslanectví v Libyi v r. 2012,
- kauzu vyšetřuje komise min. zahraničí a FBI.

„Neřešila jsem skoro nic ze své práce prostřednictvím e-mailu. Řešila jsem to na jednáních, četla jsem řadu zpráv obsahujících přísně tajné informace, projednávala je přes zabezpečené tajné telefonáty, strávila jsem hodně času v Bílém domě. Většinu své práce jsem neřešila po e-mailech,“ uvedla.

Přesto se ale Clintonová za používání soukromých e-mailů omluvila.

Případ prošetřuje také FBI. Zabývá se například tím, jestli se někdo v minulosti nemohl do elektronické pošty šéfky diplomacie nabourat. Zatím tak vyšetřování není u konce.

Kauza může Clintonové ubrat hlasy při kandidatuře na amerického prezidenta. Tuto její slabinu proti ní také používá republikánský kandidát Donald Trump, který ji v minulosti za užívání soukromých e-mailů opakovaně kritizoval.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme