Clintonová prosazuje další sankce proti Sýrii

Rusko a Čína zablokovaly rezoluci OSN o Sýrii. Americká ministryně zahraničí chce hledat jiný způsob, jak ztížit syrskému režimu existenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová při návštěvě Sofie | Zdroj: Reuters

Rezoluce OSN ohledně Sýrie neprošla Radou bezpečnosti. Podpořilo ji sice 13 z 15 členů, Čína a Rusko ji svým právem veta ale zablokovaly. Usnesení požadovalo, aby prezident Asad předal moc svému zástupci, stáhnul všechny vojenské jednotky ze syrských měst a začít měl v Sýrii také přechod k demokracii.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová o výsledku hlasování během návštěvy Sofie mimo jiné řekla:

„V okamžiku, kdy je Rada bezpečnosti OSN vyřazená ze hry, musíme zdvojnásobit úsilí mimo Spojené národy. A to s těmi spojenci a partnery, kteří podporují právo syrského lidu na lepší budoucnost. Musíme zintenzivnit diplomatický tlak na Asadův režim a přesvědčit lidi kolem prezidenta Asada, že nastal čas, aby odešel. Tento fakt musejí uznat a musejí se začít pokoušet zformovat vládu, která bude reprezentovat všechen lid Sýrie,“ uvedla Clintonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii rozebral ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Zablokování rezoluce OSN o Sýrii označila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová za výsměch.

„Budeme se snažit o další sankce proti Sýrii a ještě více posílíme ty, které jsme už přijali. Tato opatření budeme naplňovat maximálně - tak, aby Sýrii vyschly zdroje, finance a dodávky zbraní, které režimu umožňuje pokračovat. Chceme odhalit ty, kdo syrskou vládu stále finančně podporují a posílají mu tyto zbraně. Zbraně, které pak používá proti bezbranným Syřanům, včetně žen a dětí.“

„Jsme připraveni ke spolupráci s přáteli demokratické Sýrie po celém světě, kteří budou podporovat opozici v naplňování jejího mírového plánu na změnu. A zajistíme humanitární pomoc, na to máme kapacity,“ ujistila Clintonová.

Hlasování den po masakru v Homsu

Hlasování v Radě bezpečnosti OSN následovalo jen den potom, co syrské tanky a kulomety zmasakrovaly baštu odporu, město Homs. Přes víkend tam zemřely více než dvě stovky lidí. Asadova vláda popírá,že by masakr, při kterém zahynuly i ženy a děti, měla na svědomí, a obviňuje z něj ozbrojené skupiny podporující opozici. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček tuto verzi ale nepokládá za příliš pravděpodobnou.

„Já se domnívám, že se opravdu jedná o útoky vládních sil motivované snahou jednou provždy rozdrtit odpor v Homsu a zastrašit lidi, kteří povstalce podporují.“

„Verze Damašku, kterou jsem četl na syrských rozhlasových stránkách nebo na agentuře Saná, že to celé zinscenovala opozice, že opoziční teroristé tam cíleně povraždili lidi v předvečer hlasování Rady bezpečnosti, aby zdiskreditovali vládu Bašára Asada, se mi nezdá důvěryhodná. Ty přicházející obrázky jsou děsivé; je vidět, že tam byly použity těžké zbraně, dělostřelectvo, minomety, a nejvíc lidí zahynulo v troskách zřícených domů,“ poznamenal Tureček ve Světě o osmé.

Po vetu rezoluce v Radě bezpečnosti Západ hledá jiný způsob, jak zastavit násilnosti v Sýrii; vojenský zásah ale odmítá. Podle našeho zpravodaje se tak nabízí prakticky jediná možnost, a to podpora syrské ozbrojené opozice.

„To znamená zvýšit dodávky zbraní syrské opozici, zvýšit její diplomatickou podporu; víme, že je teď třeba snaha vyhostit syrské velvyslance ze všech arabských zemí, jako už to o víkendu udělalo Tunisko. Ale hlavně ta zbrojní podpora, což je samozřejmě věc, které se Rusko snažilo zabránit,“ konstatoval Tureček.

Milan Kopp, Adéla Havránková, Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme