Clintonová se dál snaží o oživení rozhovorů na Blízkém východě

Obnovení mírových rozhovorů se stalo jedním z hlavních cílů zahraniční politiky Bílého domu. Dostat Izraelce a Palestince k jednacímu stolu se od soboty snaží americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Už mluvila s palestinským předákem Mahmudem Abbasem i s izraelským premiérem Ehudem Barakem. Naposledy - včera - jednala s arabskými ministry zahraničí v marockém Marakéši.

Jedním z hlavních sporných bodů je zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích. Palestinci si dali zastavení výstavby jako podmínku pro obnovení rozhovorů. Američané na Izraelce od ledna naléhali, ať výstavbu zastaví, teď ale mírně mění taktiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politoložka Irena Kalhousová ve Světě o deváté Rádia Česko

Politoložka Irena Kalhousová ve Světě o deváté Rádia Česko připomněla, že na jedné straně je zastavení výstavby hlavní sporný bod, na druhé podmínka k jednání. Izrael cítí, že osady jsou problémem a vnímají potřebu najít kompromis. To, že Izraelci odmítají přistoupit na naprosté zastavení, je celkem pochopitelné, protože o čem dalším by se pak jednalo, poznamenala politoložka.

"Američané chtěli vyjít vstříc Palestincům, ale teď je jasné, že se bude muset najít kompromis mezi Palestinci, Izraelci a Američany," míní Kalhousová.

Prohlášení Clintonové, že pouhá možnost jednat o zastavení výstavby židovských osad je ze strany Izraele bezprecedentní ústupek, není pro ministry zahraničí arabských států dostatečné. Kalhousová připomněla, že si totiž přejí si nejen zastavení výstavby židovských osad, ale i jejich zrušení. Američané i Palestinci musejí podle Kalhousové vzít v úvahu i domácí politiku a rozložení sil na politické scéně.

Do přípravy rozhovorů se promítá i fakt, že se pomalu blíží volby na palestinských územích. Mahmud Abbas je vyhlásil na leden,ale otázkou je, zda volby vůbec budou, protože pokud by se konaly pouze na jedné části území, neměly by smysl, zdůraznila Kalhousová. Abbas se snaží nasbírat body, ale Hamas zatím v Gaze příliš neoslabuje.

Milan Kopp, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme