Clintonová se označila za vítězku demokratických primárek, Sanders se nevzdává

Spojené státy budou zřejmě mít historicky první prezidentskou kandidátku. Hillary Clintonová se přihlásila k vítězství v boji o nominaci Demokratické strany do podzimních prezidentských voleb. Straničtí voliči v úterý rozhodovali o kandidátech celkem v šesti státech, včetně New Jersey a Kalifornie. Clintonová zvítězila podle prozatímních součtů ve čtyřech z nich, její soupeř Bernie Sanders drží dvě vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hilary Clintonová oslavila praktické zabezpečení nominace v Brooklynu | Zdroj: Reuters

„Společně jsme zajistili demokratickou nominaci,“ uvedla Clintonová ve zprávě, z níž citovala agentura Reuters.

„Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat,“ poznamenala podle agentury AFP.

Hillary Clintonová je označovaná kritiky za odtažitou až chladnou, včerejší večer a projev ale prožívala vášnivě a spokojeně a evidentně si užívala historickou chvíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hillary Clintonová slaví vítězství v demokratických primárkách. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová a redaktor českého vydání magazínu Newsweek Daniel Anýž

Děkovala voličům, připomínala generace těch, kdo ve Spojených státech bojovali za rovná práva mužů a žen. Podle komentátorů to byl jeden z jejích vůbec nejlepších projevů. Byla i velmi osobní, připomněla třeba svou matku.

Nešla ani tradiční cestou, že kandidáti vystoupají na pódium s celou svou rodinou – mluvila sama, teprve pak se k ní přidala dcera Chelsea s manželem a také manžel Hillary Clintonové, bývalý prezident Bill Clinton.

Exministryni zahraničí už pogratuloval její rival Bernie Sanders i současný americký prezident za Demokratickou stranu Barack Obama, s nímž Clintonová bojovala o nominaci v roce 2008. Hlasy z primárek se však stále ještě sčítají.

Sanders sázel na Kalifornii

Clintonová podle odhadu CNN vyhrála primárky v New Jersey, Jižní Dakotě, Novém Mexiku a důležité Kalifornii. V Severní Dakotě a Montaně podle CNN zvítězil její soupeř, senátor Bernie Sanders, který doufal i v příznivý výsledek právě v Kalifornii. Součty tam trvaly kvůli komplikovanému systému několik hodin, síly byly vyrovnané, nakonec ale zvítězila Clintonová.

Sanders přesto doufá, že se mu podaří udržet kampaň až do červencového stranického sjezdu ve Filadelfii a přesvědčit takzvané superdelegáty, tedy lidi zevnitř Demokratické stany. Ti ale už stejně přislíbili podporu Hillary Clintonové, takže pravděpodobnost, že by se Sandersovi situaci podařilo zvrátit, není moc velká.

Přesto zůstává 74letý vermontský senátor odhodlaný. Ve čtvrtek se s ním sejde Obama, prý na Sandersovu žádost. To by mohlo celou situaci vyjasnit. V každém případě na něj zesílí tlak, aby kampaň ukončil.

Republikáni do prezidentského klání vyšlou realitního magnáta Donalda Trumpa, který podle odhadů zvítězil i v posledních pěti primárkách a definitivně si tak zajistil většinu delegátů. Clintonová se proti němu jasně vymezuje.

Poslední primárky v americkém hlavním městě Washingtonu se konají příští úterý.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme