Clintonová v Moskvě: Jaderné odzbrojení a Blízký východ

Na dvoudenní návštěvu dnes do Moskvy přijela americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Sejde se s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mají jednat o pokroku v jednáních o nové rusko-americké smlouvě o jaderném odzbrojení a také o mírovém procesu na Blízkém východě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přiletěla do Moskvy

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přiletěla do Moskvy | Zdroj: ČTK

„Spojené státy a Rusko, dvě největší jaderné mocnosti, musejí jít příkladem - dohodli jsme se, že snížíme jaderný arsenál." Tato slova pronesl prezident USA Barack Obama v Kremlu loni v červenci s tím, že právně závaznou smlouvu obě země podepíší do konce roku.

Dohoda má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní START z roku 1991, která vypršela loni v prosinci. Termín dohody se ale opakovaně oddaloval a stále není na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hillary Clintonová přiletěla do Moskvy. Jednat má především o jaderném odzbrojení. V Ozvěnách dne jsme hovořili s moskevskou zpravodajkou Lenkou Kabrhelovou.

Poslední překážky, které jejímu uzavření brání, by dnes v Moskvě měla se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem probrat americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.


Spory o americkou protiraketovou obranu

Hlavní spor se točí kolem amerických plánů na vybudování protiraketové obrany ve východní Evropě. Rusko trvá na tom, aby plány byly součástí smlouvy – podle Moskvy jedna věc s druhou úzce souvisí. To ale odmítají Spojené státy, které trvají na tom, aby se obě otázky projednávaly zvlášť.

„Nové pochyby se objevily tento týden, poté co dolní komora ruského parlamentu dala najevo, že pokud protiraketový deštník nebude součástí smlouvy, nemusela by dokument ratifikovat,“ přiblížila v Ozvěnách dne moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Hillary Clintonové v Moskvě sleduje i zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Sergej Lavrov se nicméně těsně před návštěvou americké ministryně zahraničí nechal slyšet, že by mohl být dokument podepsán koncem března nebo počátkem dubna. Také náměstek Clintonové William Burns dnes řekl, že dohoda se přibližuje. Nicméně o termínu nechtěl spekulovat.

„Ve prospěch podpisu hovoří i blížící se summit o nešíření jaderných zbraní ve Washingtonu, který začíná 12. dubna,“ dodala zpravodajka.

Blízkovýchodní schůzka asi nepřinese nic nového

Hillary Clintonová by se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem měla mluvit i o situaci na Blízkém východě. Hlavní jednání se ale očekává až zítra ráno, kdy se bude konat schůzka mezinárodních prostředníků, kteří se snaží dojednat mírové uspořádání na Blízkém východě. Analytici ale předpokládají, že schůzka nepřinese nic průlomového.

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme