Clintonová vylepšuje vztahy mezi Washingtonem a Jihoafrickou republikou

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová pokračuje návštěvou Jihoafrické republiky v diplomatickém turné po černém kontinentě. V Durbanu jednala Clintonová s prezidentem Jacobem Zumou, pak se přemístila do Kapského města k setkání s exprezidentem Frederikem de Klerkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová

Hillary Clintonová | Foto: Observer

Návštěva Hillary Clintonové v Jihoafrické republice je nejdelší ze zastávek v sedmi zemích, které její jedenáctidenní cesta po subsaharské Africe zahrnuje.

Clintonová už v pátek při setkání se svou jihoafrickou kolegyní zdůraznila, že Spojené státy považují Jihoafrickou republiku za vůdčí stát černé Afriky. Kvitovala také větší ochotu její vlády bojovat proti epidemii HIV/AIDS.

I kvůli tomu, že předchozí prezident Thabo Mbeki tento boj bagatelizoval, ochladly vztahy mezi oběma zeměmi. Washington si podle Clintonové od nového vedení Jihoafrické republiky slibuje taky to, že se bude důsledněji snažit o demokratizaci sousedního Zimbabwe.

V neděli se americká ministryně zahraničí přesune do Angoly a poté navštíví ještě čtyři další africké státy.

Přečtěte si také:
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odsoudila Eritreu za podporu somálských vzbouřenců
Hillary Clintonová zahájila cestu po sedmi afrických zemích

Jan Prokeš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme