Clintonová vyzvala Čínu k dodržování lidských práv

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes vyzvala Čínu, aby respektovala práva svých občanů. Šéfka americké diplomacie to řekla v Pekingu na setkání s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Vztahy obou zemí totiž kalí případ nevidomého disidenta Čchen Kuang-čchenga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Zdroj: ČTK

Zástupci obou zemí jednají v čínské metropoli o rozvoji ekonomiky a diplomatických otázkách.

Na dvoudenním setkání by Američané měli s Číňany jednat o zlepšení vzájemné spolupráce v ekonomice a diplomacii - včetně sporných postojů vůči Severní Koreji, Íránu nebo Sýrii.

Slepý čínský disident chce požádat o azyl ve Spojených státech

Číst článek

Ekonomicko strategický dialog zastiňuje ale kauza slepého disidenta Čchen Kuang-čchenga. Aktivista, který se týden ukrýval na americké ambasádě, chce požádat Spojené státy o azyl.

Peking ale jakoukoli podporu Čchena považuje za vměšování se do vnitřní politiky Číny a po Američanech za to žádá omluvu.

Debata o společném odletu

Čchen Kuang-čcheng by do USA rád odletěl spolu s americkou ministryní zahraničí. Čchen se v uplynulých dnech skrýval na velvyslanectví USA v Pekingu, odkud byl přepraven do nemocnice. Jeho další osud je ale nejistý.

Čínský vicepremiér chce po Bruselu zrušení zbrojního embarga

Číst článek

Z rodné země chce odjet, protože nevěří čínským slibům. S úřady i policisty má vlastně jen negativní zkušenosti. Po vykonstruovaném procesu strávil přes 4 roky ve vězení, uplynulých téměř 20 měsíců byl pod 24hodinovým policejním dohledem, zažil bití a perzekuována byla i jeho rodina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americko čínské vztahy rozebral v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš

Je přesvědčen, že až celý současný rozruch utichne, tedy až Hillary Clintonová odletí, vše začne nanovo. Ostatně sám prý byl překvapen, když ho americký velvyslanec a další zaměstnanci ambasády doprovázející ho do nemocnice opustili. Od té doby je opět hlídán čínskými policisty.

Americká strana už požadavek slepého aktivisty odjet ze země i s manželkou a oběma dětmi potvrdila. Washinton nastoluje otázku lidských práv v Číně takto důrazně po delší době a v této souvislosti nelze nezmínit blížící se prezidentské volby v USA i probíhající kampaň.

„Republikáni, kteří jsou v opozici, už napadají Obamu a jeho administrativu, že je vůči Číňanům příliš vstřícná, a že by měli za Čchenem stát, že by se ho neměli vzdávat. Na druhou stranu Američané, kteří jsou u vlády, tvrdí, že pro Čchena udělali, co mohli, když ho nechali šest dní na velvyslanectví. Že neprotestoval proti tomu, že z velvyslanectví půjde, že byl spokojený, a teď najednou změnil názor,“ uvedl ve Stalo se dnes zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Dilema Pekingu

Pro Peking je to velmi nepříjemné. Kauzu totiž nešlo už déle tutlat a po odjezdu Čchen Kuang-čchenga z americké ambasády jí vůbec poprvé komentovala i domácí média. Takže pokud Čína přistoupí na aktivistův požadavek odletět do USA, bude to vnímáno jako prohra. Navíc krátce před výměnou na nejvyšších stranických i vládních postech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Prezident Chu Ťin-tchao už také zdůraznil, že USA a Čína se musejí respektovat, i když spolu nesouhlasí. Podle něho by obě země měly náležitě zvládat rozdíly zlepšováním vzájemného porozumění, aby neničily širší zájmy čínsko-amerických vztahů.

Je dobré si připomenout slova čínského premiéra, která pronesl minulý týden při návštěvě bývalého koncentračního tábora v Osvětimi. Wen Ťia-pao prohlásil, že „tato historie nám říká, že se musíme postavit válce, rasové diskriminaci a ukrutnostem" a do knihy hostů následně napsal: „Když známe dějiny, můžeme plánovat budoucnost."

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Milan Slezák, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme