Člověk v tísni chystá pomoc tisícovkám somálských uprchlíků

Africké Somálsko postihlo nejhorší sucho za posledních 60 let. V zemi způsobilo humanitární katastrofu obrovských rozměrů. Více než 11 milionů lidí potřebuje akutně pomoci, aby krizi vyvolanou suchem vůbec přežilo. Společnost Člověk v tísni připravuje pomoc somálským uprchlíkům, kteří se uchylují do sousedního etiopského regionu Somali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - podvýživa. - V Dinsoru se mnoho pacientů léčí s tuberkulózou, kde denně dostávají své léky. Podle metody DOTS pozoruje zdravotník Lékařů bez hranic polykání léků.

Sucho - podvýživa. - V Dinsoru se mnoho pacientů léčí s tuberkulózou, kde denně dostávají své léky. Podle metody DOTS pozoruje zdravotník Lékařů bez hranic polykání léků. | Foto: Stefan Pleger

Region Somali leží při hranicích se Somálskem na východě Etiopie a je poměrně obtížně dostupný. Tvoří ho rozsáhlá polopoušť až poušť, kde lze nalézt pouze pár řek. Obývají ho etničtí Somálci, jedná se však o povstalecký region, z čehož mohou pramenit problémy v otázce bezpečnosti humanitárních pracovníků.

Podle Dany Plavcové koordinátory humanitární organizace Člověk v tísni přichází ze Somálska stále větší množství lidí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Člověk v tísni chystá pomoci tisícovkám somálským uprchlíkům.mp3

„Denně to dělá dva tisíce lidí, což celkem čítá už na sto třicet tisíc Somálců na území Etiopie. Další uprchlíci přecházejí hranice mimo přechody a potom bloudí bez pomoci pouští. Tito lidé jsou často několik dnů jen s minimem jídla a vody a jejich stav tomu odpovídá. Navíc většinat z nich jsou děti, u kterých je míra podvýživy téměř padesát procent.“

Vztahy mezi somálskými uprchlíky a etiopskými komunitami jsou napjaté. I Etiopii totiž zasáhlo sucho, ačkoliv ne v takové míře jako Somálsko. Desetitisíce uprchlíků tedy přicházejí do komunit, kde je také velký nedostatek vody a všeho, což může působit problémy.

Nebezpečný region

Region Somali je nebezpečný a nestabilní, proto je nutné celou akci důkladně naplánovat tak, aby se pro pracovníky minimalizovala všechna rizika. „Máme nastavená bezpečnostní pravidla a samozřejmě je nutné být v úzké spolupráci. Výhodou je také dobrý překladatel a satelitní telefony, které máme. Naše mise je navíc vedena zkušeným humanitárním pracovníkem,“ říká Dana Plavcová.

Důležitá je i vzájemná spolupráce mezi organizacemi.

„Jsme v kontaktu s organizacemi, které již jsou v oblasti a s těmi, které tu pomoc koordinují. Organizace teď situaci plně nezvládají, i proto Člověk v tísni uvolnil dva miliony korun ze svého humanitárního fondu a vyhlásil humanitární sbírku,“ dodává Plavcová.

Letní deště

V centrální Etiopii už začaly silné letní deště. Zdálo by se, že by tato skutečnost mohla lidem pomoci, ale není tomu tak. Deště s sebou totiž nesou záplavy a ty mohou zdevastovat už tak poničená pole. Hrozí i zaplavení studen a následný přenos infekčních nemocí jako je cholera.

Cílem Člověka v tísni v tuto chvíli je zajistit lidem základní životní potřeby- pitnou vodu, jídlo, přístřeší a základní hygienické zázemí.

Anna Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme