Člověk v tísni chystá pomoc tisícovkám somálských uprchlíků

Africké Somálsko postihlo nejhorší sucho za posledních 60 let. V zemi způsobilo humanitární katastrofu obrovských rozměrů. Více než 11 milionů lidí potřebuje akutně pomoci, aby krizi vyvolanou suchem vůbec přežilo. Společnost Člověk v tísni připravuje pomoc somálským uprchlíkům, kteří se uchylují do sousedního etiopského regionu Somali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - podvýživa. - V Dinsoru se mnoho pacientů léčí s tuberkulózou, kde denně dostávají své léky. Podle metody DOTS pozoruje zdravotník Lékařů bez hranic polykání léků. | Foto: Stefan Pleger

Region Somali leží při hranicích se Somálskem na východě Etiopie a je poměrně obtížně dostupný. Tvoří ho rozsáhlá polopoušť až poušť, kde lze nalézt pouze pár řek. Obývají ho etničtí Somálci, jedná se však o povstalecký region, z čehož mohou pramenit problémy v otázce bezpečnosti humanitárních pracovníků.

Podle Dany Plavcové koordinátory humanitární organizace Člověk v tísni přichází ze Somálska stále větší množství lidí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Člověk v tísni chystá pomoci tisícovkám somálským uprchlíkům.mp3

„Denně to dělá dva tisíce lidí, což celkem čítá už na sto třicet tisíc Somálců na území Etiopie. Další uprchlíci přecházejí hranice mimo přechody a potom bloudí bez pomoci pouští. Tito lidé jsou často několik dnů jen s minimem jídla a vody a jejich stav tomu odpovídá. Navíc většinat z nich jsou děti, u kterých je míra podvýživy téměř padesát procent.“

Vztahy mezi somálskými uprchlíky a etiopskými komunitami jsou napjaté. I Etiopii totiž zasáhlo sucho, ačkoliv ne v takové míře jako Somálsko. Desetitisíce uprchlíků tedy přicházejí do komunit, kde je také velký nedostatek vody a všeho, což může působit problémy.

Nebezpečný region

Region Somali je nebezpečný a nestabilní, proto je nutné celou akci důkladně naplánovat tak, aby se pro pracovníky minimalizovala všechna rizika. „Máme nastavená bezpečnostní pravidla a samozřejmě je nutné být v úzké spolupráci. Výhodou je také dobrý překladatel a satelitní telefony, které máme. Naše mise je navíc vedena zkušeným humanitárním pracovníkem,“ říká Dana Plavcová.

Důležitá je i vzájemná spolupráce mezi organizacemi.

„Jsme v kontaktu s organizacemi, které již jsou v oblasti a s těmi, které tu pomoc koordinují. Organizace teď situaci plně nezvládají, i proto Člověk v tísni uvolnil dva miliony korun ze svého humanitárního fondu a vyhlásil humanitární sbírku,“ dodává Plavcová.

Letní deště

V centrální Etiopii už začaly silné letní deště. Zdálo by se, že by tato skutečnost mohla lidem pomoci, ale není tomu tak. Deště s sebou totiž nesou záplavy a ty mohou zdevastovat už tak poničená pole. Hrozí i zaplavení studen a následný přenos infekčních nemocí jako je cholera.

Cílem Člověka v tísni v tuto chvíli je zajistit lidem základní životní potřeby- pitnou vodu, jídlo, přístřeší a základní hygienické zázemí.

Anna Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme