Člověk v tísni otevřel v Etiopii novou školu

Zatímco se české školy zavřely a děti si užívají prázdnin, v Etiopii se naopak díky společnosti Člověk v tísni jedna škola nově otevřela. Budovu školy tvoří sice jen 4 třídy, sborovna a kancelář ředitele, ale význam má pro děti z nejchudší země světa obrovský.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etipoští sirotci ze školy v Awase

Etipoští sirotci ze školy v Awase | Foto: Klára Stejskalová

„Něco přes 430 lidí, zhruba polovina z nich děvčata. Je nutné připomenout ještě 7 učitelů a ředitele,“ sčítá nové obyvatele školní budovy vedoucím mise Člověka v tísni v Etiopii Marek Štys. Společnost zde otevřela už 12 takových škol.

O vzdělání je podle Štyse v Etiopii obrovský zájem: „Venkov nutně potřebuje vzdělané zemědělce, lékaře, učitele a spousta dalších profesí. Vzdělaní všichni Etiopané považují za jeden ze základních prostředků k budoucímu rozvoji.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí mise Člověka v tísni v Etiopii Marek Štys v Odpoledním Radiožurnálu

„Je poměrně dost těžké, aby se vzdělaní lidé z měst stěhovali na venkov za prací. Proto je nutné, aby se lidé narození a vzdělaní na venkově do oblastí, odkud pocházejí, vraceli. Posun celého vzdělávacího systému je velmi důležitý. Nesoustředíme se proto pouze na stavby škol, ale i na to, aby učitelé lépe učili a žáci si ze školy více odnášeli,“ říká Štys.

Kvalifikovaní učitelé se prý shánějí těžce. „Sehnat kvalifikovaného učitele, který by z města přišel učit na nějakou zapadlou venkovskou školu, je obtížné. Při stavbě nové školy je důležité mít oblast dobře zmapovanou a mít jistotu, že zde bude dostatek dobře vzdělaných učitelů. Případně na jejich hlavně metodickém dovzdělání zapracovat,“ tvrdí Štys.

„Děti v nové škole sedí až do čtvrté třídy a učí se místní jazyk sidamštinu, dále angličtinu, matematiku, kreslení, společenské vědy a něco na způsob naší vlastivědy,“ dodává.

Silvie Třeslínová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme