Člověk v tísni vyhlásil pomoc Somálcům prchajícím před hladomorem

Somálsko postihlo největší sucho za více než padesát let. Organizace OSN pro výživu a zemědělství v Římě vyzvala k další pomoci pro celou oblast Afrického rohu, kterou potřebuje asi 12 milionů lidí. Pomoc pro Somálce prchající před hladomorem připravila i česká organizace Člověk v tísni. Vyhlásila finanční sbírku a u somálských hranic v Etiopii poskytne jídlo a péči asi tisíci uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálští uprchlíci

Somálští uprchlíci | Zdroj: Reuters

Spojené národy dnes oficiálně označily katastrofální humanitární situaci ve dvou oblastech jižního Somálska za hladomor. Podle kritérií OSN to znamená, že z každých deseti tisíc obyvatel denně zemřou hladem dva lidé. V Somálsku navíc probíhá ozbrojený konflikt, kvůli kterému se tam nemohou dostat humanitární organizace.

Člověk v tísni bude operovat v Etiopii, kde již má dlouhodobé programy na zlepšení zemědělství a zvýšení potravinové bezpečnosti. Pomoc prchajícím Somálcům bude poskytovat v oblasti Kelafo, kde ještě žádné mezinárodní humanitární organizace nepůsobí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Plavcová z organizace Člověk v tísni vysvětluje ve Stalo se dnes cíle pomoci somálským uprchlíkům

Sbírka SOS Somálsko
Sbírkové konto – 7069 7069/0300
DMS: DMS SOSSOMALSKO na číslo 87777 (30 Kč)
Zdroj: Člověk v tísni

„Chceme těm lidem poskytnout vodu, jídlo, přístřeší a základní hygienické zázemí. Velice důležitá bude také výživa pro děti, protože 80 procent uprchlíků jsou děti a téměř polovina z nich je podvyživená,“ upozorňuje koordinátorka sbírky Dana Plavcová.

Organizace nejprve uvolnila 2 miliony korun ze svého humanitárního fondu a vyhlásila veřejnou sbírku, na které bylo dnes ráno aktuálně asi 250 tisíc korun.

„S těmi prostředky, které máme, jsme schopni humanitární akci rozjet a poskytnout pomoc řádově stovkám lidí. Nicméně je velmi pravděpodobné, že budou přicházet další lidé. Proud uprchlíků se zvyšuje a přicházejí ve stále horším stavu. Rádi bychom pomohli dalším lidem, kteří přijdou,“ říká Plavcová.

V Etiopii by se podle ní měla situace zlepšit po další sklizni na konci října a začátku listopadu. V Somálsku bude problém dlouhodobější, protože lidé prchají a nezaseli. „Tady budou muset začít rozvojové programy, dát lidem osivo a tak dále,“ dodává.

Lucie Maňourová, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme