Manhattanská prokuratura se dočkala. V rukou má miliony stránek Trumpových finančních záznamů

Úřad manhattanského prokurátora Cyruse Vance se dostal k finančním záznamům bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa poté, co mnohaměsíční soudní tahanice kolem žádosti o tyto dokumenty v pondělí ukončil Nejvyšší soud USA. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se záležitostí o tom informuje televize CNN. Prokuratura údajně dostala miliony stránek záznamů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování se zajímá o podezřelé položky v o podnikání exprezidentovy firmy | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Náš úřad záznamy obdržel v pondělí,“ citovala CNN mluvčího Frosta. Nejmenované zdroje obeznámené s vývojem uvedly, že konkrétně šlo o Trumpova daňová přiznání z let 2011 až 2019, dále různá prohlášení, dohody či dokumenty spojené s přípravou daňových přiznání.

Ostraha Kapitolu vypovídala o vniknutí Trumpových příznivců. ‚Byli připraveni na válku,’ řekl exšéf policie

Číst článek

Zpráva přišla tři dny poté, co nejvyšší soud odmítl zablokovat verdikt soudu nižší instance, podle kterého musela účetní firma Mazars uposlechnout obsílku a vydat požadované materiály. Vance a jeho tým požadovali Trumpova osobní daňová přiznání za osm let a také výkazy jeho firmy The Trump Organization. Pondělní verdikt otvírající přístup k záznamům označila prokuratura za zlomový moment vyšetřování.

To navazuje na zkoumání podezřelých transakcí Trumpova týmu před volbami roku 2016, přičemž nyní je hlavním předmětem zájmu podnikání exprezidentovy firmy jako takové. Organizace je podle informací amerických médií podezírána z daňových a pojistných podvodů a dalších nekalostí. Trump vyšetřování vedené činitelem z Demokratické strany označuje za politicky motivované a odmítá jakékoli kriminální jednání v rodinném podniku.

Podle deníku The New York Times vyšetřování v posledních měsících nabírá na obrátkách. Minulý týden list napsal, že Vance přizval ke spolupráci prominentního bývalého federálního prokurátora Marka Pomerantze, který je považován za experta na zkoumání ekonomické trestné činnosti. Vyšetřovatelé také mimo jiné vyslechli pracovníky finančního domu Deutsche Bank, který Trumpovi půjčil přes 300 milionů dolarů (6,4 miliardy korun).

Prokuratura v Georgii prověřuje snahu Trumpa zvrátit volby. Jde o druhý stát, kde je vyšetřován

Číst článek

Soudní spory

O záznamy o Trumpových financích prokuratura usilovala od léta 2019. Trumpovi právníci se ihned obrátili na soudy ve snaze zablokovat vymáhání obsílky a záležitost se od té doby dvakrát dostala před nejvyšší soud. Ten loni v létě odmítl argument, že Trump nemůže být vyšetřován, zatímco je v prezidentské funkci, načež tým tehdejší hlavy státu vznesl nový protest s jiným argumentem.

„Předání (dokumentů) znamená tečku za mimořádným 17měsíčním tažením bývalého prezidenta a jeho právníků ve snaze zabránit vyšetřovatelům v přístupu k záznamům,“ komentovala vývoj CNN.

Materiály nemohou být během vyšetřování zveřejněny, neboť podléhají pravidlům o utajení, řada informací o Trumpových financích už ale pronikla na veřejnost skrze média. List The New York Times v loňských článcích mimo jiné uvedl, že newyorský podnikatel v letech před nástupem do Bílého domu kvůli velkým ztrátám neodváděl skoro žádné federální daně z příjmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme