CNN: Muellerovo dvouleté vyšetřování ruského vměšování do amerických voleb příští týden skončí

Ministerstvo spravedlnosti USA možná už příští týden oznámí, že téměř dvouleté vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb skončilo. S odvoláním na osoby obeznámené se záměry ministra spravedlnosti Williama Barra to ve středu oznámila televize CNN.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mueller | Foto: Larry Downing | Zdroj: Reuters

Barr podle americké televize předá Kongresu výtah z tajné zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který po ruských zásazích do voleb pátrá. Jak objemný výtah bude a co bude jeho obsahem, není známo. Informace nejsou ani o tom, jak dlouho příprava informace pro Kongres bude trvat.

Časový harmonogram celé operace může ovlivnit blížící se cesta Donalda Trumpa do Vietnamu na setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, uvedla CNN. Summit se uskuteční 27. a 28. února v Hanoji.

Vyšetřovatelé žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně Manaforta pětadvacetiletý trest a pokutu 500 milionů

Číst článek

Podle platných regulí musí Mueller svou zprávu v režimu utajení předat ministru spravedlnosti, odevzdání kompletní zprávy Kongresu ani její zveřejnění americké zákony nevyžadují. Barr už dříve prohlásil, že se hodlá řídit „maximální transparentností“, ovšem v souladu s literou zákona. Upozornil, že jeho resort se zpravidla zdržuje šíření „hanlivých“ informací o osobách, které nejsou z ničeho obviněny.

Rozsah zprávy pro Kongres bude ve Washingtonu ostře sledován, konstatovala CNN. Mueller je jako zvláštní vyšetřovatel povinen ve své zprávě hlavně uvést, zda výsledkem jeho šetření je či není trestní stíhání. Ministr spravedlnosti pak musí informovat právní výbory obou kongresových komor formou „stručných poznámek s informací o dalším postupu a jeho důvodech,“ napsala agentura Reuters.

Osud Muellerovy zprávy o ruském vměšování do voleb nechám na ministerstvu, oznámil Trump

Číst článek

Spekulace o ukončení Muellerovy práce kolují ve Washingtonu už několik týdnů. Televize NBC nedávno oznámila, že šetření bude ukončeno v polovině února. Muellerův tým svou práci zahájil na jaře 2017. Pátral po tom, zda Trumpovi spolupracovníci tajně spolupracovali s Ruskem ve snaze ovlivnit výsledek prezidentských voleb, případně zda oni či sám prezident bránili průchodu spravedlnosti.

Americká média upozorňují, že ani v případě, že by Muellerovo pátrání vyznělo do ztracena, si Bílý dům nemůže definitivně oddechnout. Řadu kauz, které se bezprostředně týkají prezidenta, jeho štábu, poradců nebo podnikatelských aktivit, projednávají americké soudy, další se připravují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme