Pavel pro americkou CNN: Putinův výklad událostí na Ukrajině je odtržený od reality

Výklad okolností vedoucích k válce na Ukrajině, jak o nich mluvil ruský prezident Vladimir Putin, se velmi liší od reality, v úterý řekl zvolený český prezident Petr Pavel. V rozhovoru na stanici CNN v pořadu Christiane Amanpourové tak reagoval na úterní projev ruského prezidenta, který obvinil Západ z rozpoutání války na Ukrajině a ze snahy zničit Rusko.

Washington/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to příklad ruského chování a chování Putina a jeho ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Oba používají narativy, které se velmi liší od reality. Překrucují realitu, proto se s nimi o tom tak obtížně jedná,“ řekl Pavel.

Ukrajina odrazila útoky u sedmi obcí na východě země. Rusové ale obkličují Bachmut

Číst článek

Putin v tradičním projevu před federálním shromážděním uvedl, že válku na Ukrajině, která začala téměř před rokem vpádem ruských jednotek, rozpoutal Západ a Rusko se ji pouze silou snaží zastavit. Uvedl také, že Rusko na bojišti není možné porazit a poukázal na velikost a sílu ruské armády, což ale zpochybňují zahraniční pozorovatelé.

„Od začátku agrese můžeme pozorovat nedostatečný výkon ruské armády ve všech aspektech včetně vybavení nebo výcviku,“ řekl Pavel, který se úřadu ujme za dva týdny. Schopnost Ruska poučit se ze svých chyb by podle něj ale Západ neměl podceňovat.

V rozhovoru s Amanpourovou vyzval zvolený prezident k opatrnosti ohledně Číny a jejích návrhů k mírovému řešení konfliktu. Peking se podle něj může ze současné situace poučit pro případ, že by se konflikt rozhořel mezi Čínou a Západem. Čína také podle něj nemá zájem o porážku Ruska, protože Rusko je jejím přirozeným spojencem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme