CNN představí novou verzi prezidentské debaty: You Tube Debate

Kampaň před prezidentskými volbami ve Spojených státech dostává nový prostředek, který bude mít podle odborníků revoluční dopad na média a podobné kampaně v dalších zemích. Každý, kdo má obyčejnou minikameru na svém počítači, mohl poslat svůj video-dotaz do americké zpravodajské televize CNN a ta ho dnes večer předloží v živém pořadu s demokratickými kandidáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CNN | Foto: www.husseinspace.com

Princip je jednoduchý, stačil jen dobrý nápad a velká mediální kampaň, kterou televize CNN pořadu You Tube Debate dala. Na internetových stránkách využijete technologie You Tube, kterou znají hlavně mladí uživatelé internetu z různých her a stránek showbyznysu. Pokud máte na počítači videokameru, stačí jen nahrát váš osobní dotaz prezidentskému kandidátovi.

CNN radí divákům, aby se snažili formulovat svůj dotaz do 30 vteřin, což je osvědčená délka reklamního videoklipu. CNN z nich vybere a sestříhá 20 dotazů, které pak na velké obrazovce zahraje v živé debatě prezidentským kandidátům.

Ohlas je celosvětový, protože zpravodajská televize CNN vysílá přes satelity po celé zeměkouli a na celém světě je pochopitelně také internet. Takže jsou v jednom chumlu promíchané asi dva tisíce dotazů ze Spojených států, ale i z Kanady, Mexika, či dokonce i z Evropy. Je to trochu komické, protože volit budou pouze Američané a jen amerického prezidenta.

CNN už některé dotazy hraje v upoutávkách a nelze se vyhnout dojmu, jako byste tohle už někde viděli. Připomíná to někdejší Vox Populi na naší televizi Nova se vším všudy v dobrém i v tom dalším. Lidé třeba vystupují v maskách klaunů, hrají tázajícího se voliče loutkou populární postavičky zelené žáby a dělají další vtipy. CNN je ostatně vybízí k tomu, aby byli co nejvíc kreativní.

Ale padají i seriózní dotazy, pochopitelně na Irák, na financování kampaně, na gaye v americké armádě, nebo se třeba ptají, jak by kandidáti řešili problém s 12 miliony nelegálních přistěhovalců.

V CNN a ve spřáteleném USA Today se mluví o revolučním zlomu v médiích a v prezidentských kampaních. V jiných denících nebo třeba ve veřejnoprávním rádiu ale odborníci také upozorňují, že je to vlastně jakési vytváření iluze o hlasu lidu a demokracii.

Dotazy položily jen dvě tisícovky lidí, kteří představují jen část vzorku, který má webovou kameru. A z toho CNN sama uměle vybere dotazy. Ale prezidentští kandidáti si nemůžou dovolit do takového pořadu nepřijít. Teď to budou demokraté a v polovině září republikánští kandidáti. Dnes večer je největší otázkou, jestli se už zlepšil trochu populistický demokrat Barack Obama a jak obstojí proti koryfejce Hillary Clintonové.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme