CNN slaví 40. Jako první informovala o 11. září a reportéry měla i ve válce v Jugoslávii nebo Sýrii

Americká televizní společnost CNN slaví čtyřicítku. Začala vysílat přesně prvního června 1980. Podnikatel Ted Turner tehdy vsadil na program, který se skládá výhradně ze zpravodajství – dosud žádná taková televizní stanice ve Spojených státech nevysílala. A od začátku měla také své reportéry na řadě míst a třeba i ve válečných konfliktech.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér televize CNN byl v přímém přenosu zatčen během protestů v Minneapolis. | Zdroj: Reuters

V roce 1980 přivítali u zpráv diváky nové televize CNN moderátoři David Walker a Lois Hartová. CNN je doposud jednou z předních zpravodajských stanic v USA. V roce 2001 to byla právě jejich redaktorka Carol Linová, kdo jako první živě informoval svět o teroristickém útoku na americké světové obchodní centrum.

Microsoft nahrazuje novináře umělou inteligencí. ‚Je to demoralizující,‘ říká propuštěný pracovník

Číst článek

CNN se soustředí i na světové dění. Zahraniční zpravodajové CNN nechyběli u událostí spojených s pádem železné opony, u státních převratů nebo ve válečných konfliktech. Prosadit se v konkurenci silnějších televizí se jim podařilo třeba díky zpravodajství z války v Perském zálivu. V roce 1991 stanice odvysílala záběry bombardování Bagdádu v rámci operace Pouštní bouře.

Zpravodajskou misi měla CNN kromě Iráku také ve válkách v bývalé Jugoslávii nebo v Sýrii. Během své existence řada komentátorů a akademiků televizi přičítala příklon k americké demokratické straně. Politologové z Harvardské univerzity vydali studii o údajném nerovném zacházení s kandidáty na prezidenta před volbami v roce 2007. Republikánský prezident Donald Trump CNN prohlásil za fake news a odmítá hovořit s některými jejími novináři.

Takto mluvil na tiskové konferenci s redaktorem CNN Jimem Acostou: „Co kdybyste nechal mě vést tuto zemi. Vy byste měl mít raději na starosti CNN. Kdybyste ji vedl dobře, měl byste větší sledovanost.“

CNN vysílá na téměř desítce kanálů v různých jazycích – například turecky, španělsky, portugalsky a česky. Regionální sídla má společnost v pětadvaceti zemích po celém světě a spolu s FOX NEWS a MSNBC je nejsledovanější zpravodajskou televizí v USA.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme