Co bude s běženci? Uzavřením zařízení na Manusu způsobíte humanitární krizi, varuje Austrálii OSN

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyzval Austrálii, aby odvrátila humanitární krizi, která hrozí při uzavření australského internačního zařízení pro běžence na ostrově Manus v Papui-Nové Guinei. Canberra plánuje středisko uzavřít 31. října, nejasný však zatím zůstává osud 900 běženců, kteří zde přebývají. Informoval o tom ve středu zpravodajský server BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský premiér Malcolm Turnbull

Australský premiér Malcolm Turnbull | Zdroj: Reuters

„Vytvořit současnou krizi a nyní opustit zranitelné lidské bytosti by bylo nehorázné," komentoval situaci místní pracovník UNHCR Thomas Albrecht.

Austrálie podle něj právně ani morálně nemůže jednoduše opustit ty, které násilím přemístila na ostrovy Manus v Papui-Nové Guinei a Nauru.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k australským břehům, zadržuje a posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí.

Podle UNHCR Austrálie nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby běžencům zajistila alespoň základní služby. Zemi dále vyzval, aby uprchlíkům poskytla trvalou péči a dlouhodobé řešení situace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme