Co bude s 'Jamajkou'? Německo má poslední den na vyjednávání o koalici, strany se ale neshodují

Německé politické strany mají poslední den na jednání o vládní koalici. Ultimátum k nedělnímu večeru stanovila vládnoucí CDU a Svobodní demokraté. Rozhovory měly původně skončit ve čtvrtek, takzvaná jamajská koalice se ale v některých otázkách neshoduje.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„V 18 hodin bude konec. Každá strana se snaží prosadit co nejvíc svých témat. Tohle už ale prostě musí skončit a musíme dospět k dohodě,“ řekl šéf FDP Christian Lindner.

Ultimátu se ale nechce podřídit Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU), která zaznamenala rekordní propad a chce prosadit co nejvíc agendy. Bavorská strana požaduje hlavně tvrdší postup proti migraci - s tím ale nesouhlasí Zelení.

Mezi nejproblematičtější oblasti nadále patří ochrana klimatu. Od vyjednávačů však podle německých médií zaznívá, že pokud se najde shoda na migraci, podaří se následně dojít ke kompromisu i v otázce klimatu.

Tři možnosti pro Německo

Takzvané sondovací rozhovory, po nichž má přijít na řadu jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy, chtěla kancléřka Angela Merkelová (CDU) ukončit už v noci na pátek. Kvůli přetrvávajícím rozporům se to ale nepodařilo.

Pokud se takzvaná jamajská koalice na spolupráci nedohodne, má země jen tři možnosti. Předčasné volby, menšinovou vládu CDU/CSU, nebo pokračování dosavadní koalice se sociálními demokraty. Ti ale vstup do vlády opakovaně odmítají.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme